Maroknyi magyar a tenger partján
Egykori kikötővárosunk, Fiume nem csak a kikötőbakok felirataiban őrzi magyarságát: apró magyar közössége mellett a helyi horvátok is egyre inkább elismerik a „magyar aranykor” örökségét.
Az Észak-Koszovóban élő szerbekhez akart ellátogatni az ottani, előre hozott parlamenti választások kapcsán Vojislav Šešelj szerb politikus, aki ellen ezért elfogadóparancsot adott ki Pristina. Šešelj, akit nemrég mentett fel a hágai Nemzetközi Bíróság, a délszláv háborúban elkövetett bűntetteivel szerzett magának hírnevet.
Elfogatóparancsot adtak ki Vojislav Šešelj szerb ultranacionalista politikus ellen Koszovóban – jelentette a pristinai belügyminisztérium döntéséről a Zeri című koszovói napilap honlapján kedden.
A jobboldali Szerb Radikális Párt (SRS) elnökét azonnal letartóztatják, amint átlépi a szerb-koszovói határt – írta a hírportál.
Pénteken Petrit Selimi koszovói külügyminiszter kijelentette: Vojislav Šešelj nem léphet Koszovó területére. Indoklása szerint a délszláv háborúk idején a politikus szavainak és tetteinek következtében több ezren vesztették életüket a Balkánon.
A szerbeknél kampányolt volna
A korábban háborús bűnökkel vádolt Vojislav Šešeljt március 31-én a vádpontok mindegyike alól felmentette a hágai Nemzetközi Törvényszék. Egyebek mellett a délszláv háború idején, 1991 és 1994 között Bosznia-Hercegovinában, Horvátországban és a Vajdaságban elkövetett háborús bűncselekményekkel vádolták. A koszovóiak szerint pedig Slobodan Milošević akkori jugoszláv elnök mellett jelentős szerepe volt az 1998-1999-es szerb-koszovói konfliktus kirobbanásában.
Šešelj néhány napja jelentette be, hogy az április 24-i előre hozott parlamenti választások kampányának során az Észak-Koszovóban élő szerbekhez is ellátogat, Pristina erre reagálva tiltotta meg belépését.