Mit hozott eddig, és mit hoz a következő három évben a robotforradalom?
2016. március 24. 12:00
p
0
0
2
Mentés
„Mesterséges intelligencia, érzékelő- és beavatkozó-technológiák konvergenciája és a mobiltelefon-forradalom következtében, a robotikai forradalom napjait éljük. A porszívó Roombatótól az emberszerű gépekig, a kvadrokopterektől az önvezérlő autókig, minden formában és alakban jönnek. Autonóm módban és rajként működnek, két lábon járnak, együtt úsznak a vízben, sőt, a levegőben is repülnek.
Ma unalmas, veszélyes vagy koszos emberi munkákat végeznek. Holnap olyanokat, amelyekben a pontosság alap. Képzeljük el, hogy műtétet vezetnek, vagy idős szüleinkre vigyáznak. A hálószobától a tanácsteremig életünk minden helyszínén megjelennek; döbbenetes társadalmi és kulturális hatásai lesznek a robotforradalomnak.
A 2012 és 2015 közötti öt legnagyobb áttörés: elkezdték az autókat robotizálni, könnyen hozzáférhetők a 3D játékszenzorok, okostelefonokon és porszívókon már elérhető az olcsó robotnavigáció (VSLAM), fordulóponthoz értek a drónokat vezérlő rendszerek, a GoPro kamerák feladatokat adnak drónoknak.
De mi lesz a közeljövőben?
Rodney Brooks csúcsszakértő szerint a következő öt jelenség határozza meg a robotika 2016 és 2018 közötti éveit: robotokba ágyazott szuperszámítógépekké válnak az okostelefon-modulok, megosztott tanulás a számítási felhőben, széles körben hozzáférhetők lesznek az együttműködő robotok, idegi úton irányítható beültetések, időseket fizikailag is segítő robotok.”
Kérdezhetnéd persze, hogy minek beszélek itt önmagamról, amikor te vagy a levél címzettje. Azért, kedves Péter, mert megszólítva érzem magam. Általad érzem megszólítva magam. Győrffy Ákos írása.
A brit kormány és a Munkáspárt új mesterségesintelligencia-stratégiája komoly aggodalmakat kelt a kreatívszektorban. Neves írók, köztük Richard Osman és Kate Mosse hevesen tiltakoznak a művészeti alkotások engedély nélküli felhasználása ellen. A készülő szabályozás alapjaiban változtathatja meg a szerzői jogok védelmének rendszerét Nagy-Britanniában.
Az egyetem Gazdaságtudományi Karának dékánja a márciusban induló képzések kapcsán hangsúlyozta, a gyakorlatban nem a mesterséges intelligenciát fogják tanítani, hanem azt, hogy a gazdasági problémák megoldásában milyen alkalmazásokat célszerű használni.