„John Kerry külügyminiszter Brüsszelben adott hangot optimizmusának, miután Charles Michel belga miniszterelnökkel találkozott. »Úgy gondolom, ebben az évben hatalmas csapást fogunk mérni rájuk«, mondta a CNN-nek. Figyelmeztetett azonban: ez nem jelenti azt, hogy azonnal megszűnik a veszély. Úgy gondolja, hogy évekig fog tartani, amíg meggyengül az Iszlám Állam ideológiájának hatása; és addig, bár elszórtan, számíthatunk további terrortámadásokra. Párhuzamot vont az al-Kaidával, melynek ügynökei a szervezet központjainak elpusztítása után is folytatták tevékenységüket is, még ha kevesebb veszélyt is jelentettek onnantól.
Kerry kiemelte, hogy egyetlen ország sem támogatja a Daesh-t (a szervezet arab nevéből alkotott betűszót használva), egyetlen ország sem támogatja, teljesen elszigetelt a térségben, így előbb vagy utóbb biztosan elpusztul. A közelmúltban elvesztette területének 40 százalékát, és az iraki hadsereg jelenleg is egy nagy léptékű offenzíva tervein dolgozik Moszul, Irak második legnagyobb városa és a terroristák egyik központja ellen.
Az Iszlám Állam elleni harc kimenetele tehát nem kétséges. Az igazi nehézség azonban kezdettől fogva nem a legyőzése volt, hiszen a terrorszervezet katonai ereje soha nem volt egy súlycsoportban az ellenük küzdő fejlettebb országokéval. A nyugatról érkező beavatkozás óvatosságának célja az, hogy az Iszlám Állam elpusztítása után keletkező vákuumot ne Aszad rezsimje vagy egy hasonló diktatúra töltse be, és ne is egy másik terrorszervezet. Ahhoz, hogy Szíriában és Irakban béke legyen, nem csak az Iszlám Államot kell megszüntetni, hanem azokat a körülményeket is, amelyek életre hívták.”