Lógni fogunk! − A diákok hétfői otthontartásáról

2016. február 29. 08:22

Ma a tanárokkal akciószerűen is szolidaritást vállalni kívánó szülők nem engedik iskolába a gyerekeiket. Jó ötlet ez?

2016. február 29. 08:22
Szilvay Gergely
Mandiner

logosnap.jpg

Az oktatásügy súlyos problémái ellen folyamatosan tiltakoznak az ágazat résztvevői, főleg a tanárok. A miskolci Herman Ottó gimi tanári kara által elindított tiltakozási hullám ugyanakkor jogos kérdéseket vet fel. Sokakat ismerek, akik túlságosan politikainak tartják a Herman-féle akciót, és visszafogottabb eszközökkel kívánják elérni azt, amit szeretnének. Nem tisztem igazságot tenni: mérsékeltebb és markánsabb eszközök is legitimek lehetnek ilyen esetben. Mint minden hasonló tiltakozásnál, mozgolódásnál; különféle taktikák futnak párhuzamosan és természetesen megjelenik benne a politika is. Mármint a politikai pártokra gondolok.

Ráadásul a február harmadikai és tizedikei megmozdulások után ma a tanárokkal akciószerűen is szolidaritást vállalni kívánó szülők nem engedik iskolába a gyerekeiket. Jó ötlet ez?

Az, hogy egy oktatásügyi megmozdulás „politikai”, nem túl újszerű meglátás. Persze, hogy az, mivel a közös ügyeink intézéséről van szó, tehát az oktatásügy (és még sok minden más) kérdései alapvetően politikai kérdések is. Felesleges itt a szakmát szembeállítani a politikával. Ezek szakmai és politikai ügyek.

Az egy másik kérdés, hogy például ellenzéki pártok is rácsatlakoznak a tiltakozáshullámra. Nem hiszem, hogy e tény felmutatásával megoldottunk volna bármit is. Persze, hogy rárepülnek, politikáról van szó: ők kétségbeesetten keresik a kitörési lehetőséget népszerűtlenségi örvényükből, és ez aztán jó lehetőség. Fölösleges finnyásan elintézni a tanári tiltakozó akciókat, hogy a háttérben ellenzéki politikai erőket sejtünk. Ettől még lehetünk óvatosak akár jobboldaliként is az ügyben, hogy mikor kivel fogunk össze.

A hétfői lógós napot egy szülői szervezet hirdette meg. A kormány és egy újonnan alakult családszervezet, a Fiatal Családosok Klubja arra kéri a szülőket, hogy ne vegyenek részt ebben a kezdeményezésben. Minden szimpátiám a félresikerült oktatási reformok bénító bürokratikus hálóiban vergődő tanároké, de a lógós ötlet aligha segíti elő az ügyüket.

A kerekasztaltól való távolmaradás a távolmaradók imidzsét rombolja, nem a tárgyalókét: a távolmaradók, a felállók ugyanis kompromisszumképtelen radikálisnak fognak látszani.

A szervező szerint a jelenlegi állás alapján 25 ezer szülő akciója nem a lógásról szól – pedig a diákok egy részénél bizonyosan így fog lecsapódni a dolog. Főleg a kevésbé értelmiségi gyerekek által lakott vidékeken és ottani iskolákban, ahol nehéz elmagyarázni a diáknak, hogy neki most a tanárokkal kell szolidaritást vállalnia és menjen el önkénteskedni, ez nem csak egy lógós nap. Ráadásul a suliból való kimaradás elég nehezen kommunikálható pozitívan (a diákok felé persze igen).

Egyik tanár ismerősöm számára, aki egy észak-kelet-magyarországi kisvárosban tanít, például az osztálya tette egyértelművé: nekik bizony ez a lógásról fog szólni. Az illető osztályfőnök azt is kifogásolja, hogy a többen azt hangoztatják: a hétfői kimaradókat majd szívatni akarják a tanárok. Mint írta nekem: ők „eleve feltételezik rólunk, hogy aljas diákellenes emberek vagyunk. Ezt kikérem magamnak minden pedagógus nevében”.

Ebből a példából is látható, hogy ettől az akciótól − nyilván a leendő társadalmi aktivistákat előkészítő nagyvárosi elitgimiken kívül  nem lesz erősebb és szélesebb a szolidaritás az oktatásügy világában. Sőt, lehet, hogy egyes helyeken pont rombolni fogja a tanárok, a szülők és a diákok közötti viszonyokat. Végiggondolatlan ötlet volt ez a távolmaradós hétfő.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 383 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Hogyisvan
2016. március 01. 13:49
Szilvafay elvtárs vajon mennyit kaszál Viktátor védelméért? Nevetséges, mikor ilyen agyatlan emberkék próbálják védeni a védhetetlent!
nimród
2016. február 29. 21:10
Gergely kérdésére válaszolva: nyilván nem jó, hogy a gyerekeket belekeverik a politikába. Úgy tűnik, a szülők túlnyomó többsége is hasonlóképpen vélekedik. Nem sok gyerek maradhatott távol. Ezt abból gondolom, hogy a megszállottan Fidesz- és kormányellenes Hírkereső agyonhallgatja a témát. Vagyis nem tudnak min örömködni. Legfeljebb az MSZP salgótarjáni diadalán. Erről legalább 18 helyen olvashatunk. De erősíti a távolmaradási akció balsikerét Gallóné megtört arca, és a nagyképű Mendrey zavaros makogása is az M1 tv csatornán.
Papuska
2016. február 29. 20:55
Nem a szülők nem engedik! Az iskolákból zavarják haza Őket! Azután megüzenik a szülőnek, hogy írjon igazolást, vagy meg fog bukni a gyerek. Szerintem ez minimum maffia munka, és az ország elindult az anarchia felé!
tekerő
2016. február 29. 19:22
Erről a hisztériáról ,és ráadásul a gyerekeek bevonásáról a taxisblokád jut eszembe, ahol és amikor nem törödtek a taxisok azzal hogy az útelzárásukkal sürgős esetekre rohanni akaró mentőket is akadályozhatnak a feladatuk ellátásában....Nem jó az amikor a gyerek a tanárral együtt tüntet és én elmarasztalom azokat a szülőket akik nem engedik iskolába menni a gyermekeiket.Miért? Mert vérszemet kapnak a gyerekeke,és a következő alkalommal már egy közös heccéért is rendeznek otthon maradást ,vagy uram bocsá nem is tud a szülő arról ,hogy hová letek a gyerekeik,hová mentek. A fiatalságot a kötelességre kell nevelni és nem a politikai korai akarat kifejtésére.A diák kötelessége az hogy tanuljon,nem pedig az hogy sztrájkoljon,mégha ezt ootthon gyakorolja is .
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!