Fegyverletétel

2016. február 20. 12:28

Amíg hagyják őket lopni, Orbánék bármilyen elvet hajlandóak feladni, bármilyen érdekeket készek kiszolgálni. Ez is egyfajta (szabadság)harc. Csak éppen ellenünk vívják.

2016. február 20. 12:28
Jávor Benedek
Jávor Benedek
Jávor Benedek blogja

„Szép példája volt a nemzetért vívott harcnak a Transzatlanti Kereskedelmi és Befektetési Partnerség, azaz a TTIP esete.

A kormány rövid kezdeti bizonytalankodás után a TTIP támogatójaként lépett fel, ahogy ez az egyezmény kapcsán rendezett parlamenti vitanapon is kiderült. Aztán Orbán Viktor váratlanul bejelentette: Amerika a kitiltási botránnyal zsarolja a magyar kormányt, hogy ránk kényszerítse a TTIP támogatását (amit egyébként korábban magától is szorgalmazott, zsarolásra tehát semmi szükség nem volt), és ennek ők nem engedhetnek.

Majd - ahogy a kitiltási botrány lecsengett - Orbánék egy kanyarral újra beálltak a TTIP mögé (amit egy minapi konferencián az USA budapesti és Magyarország washingtoni nagykövete is megerősített). Aki ebben bármilyen elvi hozzáállást keres a szabadkereskedelmi egyezményhez, vagy a közszolgáltatások piacosításához, vagy a magyar érdekekhez, az ne erőlködjön tovább. Nincs ilyen.

Újabb adalék a dicstelen történethez, hogy egy Brüsszelből kiszivárgott információk szerint Magyarország a CETA (a Kanadával kötendő, a TTIP-nek mintául szolgáló egyezmény) keretében ki kívánja szolgáltatni a magyar egészségügyi ellátást a szabadpiaci rendelkezéseknek illetve az offshore választottbíróságok vitarendezési módszereinek.

Vagyis, miközben például Németország mentességet kért és kapott az egészségügy liberalizálása és piacosítása alól (demonstrálva, hogy létezik ilyen opció), a minden más területen – az energiaszektortól a bankokon át a szemétszállításig – államosítási lázban égő, az új állami monopóliumok kialakítására az adófizetők pénzét számolatlanul költő Orbán-kabinet éppen azt az egészségügyet vetné alá a nemzetközi tőkeérdekeknek, ahol elvileg a Fidesz választási programja, a kormányprogram és az alkotmány is az állam feladataként nevesíti az ellátás megszervezését és működtetését.

A CETA esetében ez talán kisebb horderejű ügy, ha azonban a kormány a TTIP esetében is elmulasztja a mentesség rögzítését az egészségügy esetében, az végképp beteheti a kaput az amúgy is széthullóban lévő magyar egészségügynek. Ha ugyan nem épp az a cél, hogy annyira tönkretegyék az egészségügyet, hogy bármi, akár még a magánosítás is jó ötletnek tűnjön az aktuális helyzethez képest.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 155 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
illiberator
2016. február 21. 22:28
Sunyi patkány!
Dénia
2016. február 21. 16:43
Ezt nem hiszem el.
Agnieszka
2016. február 21. 08:35
Nem biztos, h. Colleen Bell szavai mögött ott a megcáfolhatatlan és teljes igazság. Egyedül Magyarország elég esélytelen, ez a USA-beli választott bíróságok kontra nemzetállamok kormányai mechanizmus a multik érdek érvényesítésének feltételezett akadályoztatása esetén remélhetőleg másoknak is elfogadhatatlan lesz az EU-ban. A kijevi Majdan bármikor, szinte bárhol megismételhető, ahol tömegeknek megy rosszul és az államhatalom támadható, akár mondvacsinált okokkal. Mindegyik támadható és ennek itthon nagyon szép hagyományai vannak. Még emlékszem az első, egyébként messze addig a legjobban kormányzó Orbán kormány működésére, minden napra esett egy cirkusz, kinn-benn. A megbuktatása sem volt semmi. A következő 8 év kormányzása folyamán maradt le Magyarország a környékbeli országok versenyében. A USA minden
tevevanegypupu
2016. február 20. 22:00
Ezt a pasast valaki zsarolhatja valamivel az fix, a nyilatkozatai olyan rémületesen ostobák, hogy kizárt, hogy csak úgy saját magától járatja le ennyire saját magát.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!