Gágyor Péter
ÖRÖK REND ÉS ÖRÖK KÁOSZ KÖZÖTT | BORNAI TIBOR: A SORS KVANTUMFIZIKÁJA
„Ismerd meg tenmagad (Thalész)”
A „végtelenül lusta teremtő” (Peter William Atkins* által megfogalmazott) elmélete, amolyan kompromisszumkeresésnek is felfogható a kreacionista és az evolucionalista szemléletmód olykor már-már elkeseredett vitáiban. Vagyis a „végtelenül lusta teremtő” – (végül is, mint sok minden, ez is csak megközelítés kérdése) lehet maga az ősrobbanás, amikor a teremtő a teremtés pillanata után kilépett a játékból és a teremtett világa nélküle működik tovább, már az ő beavatkozása nélkül.
Anélkül, hogy a teremtő megtervezte volna a végállapotot (van-e egyáltalán olyan, hogy a történelem vége?), anélkül, hogy beleavatkozna a világ folyásába vagy akár a tudományok és művészetek örökös felderítő nyomozásaiba, a katartikus hatású felfedezések viharaiba, a végtelen káosz és a vágyott rend peremén. A „végtelenül lusta teremtő” mintha feloldaná olykor apró idődarabokra az ateizmus kitaszítottságát is az idealisztikus gondolkodásból (aminek végül is mindenkor inkább csak politikai értéke volt), hiszen minden új elmélet, látomás a világunkról a maga idejében eretnek, istentagadó, máglya után kiáltó politikai bűnnek is számít(hat)ott egyben. Pedig az európai, eleinte az ógörög, majd zsidó-keresztény kultúránk minden továbblépésében új hipotéziseket teremtett a régebbi (meghaladottnak vélt) hipotézisekkel szemben.
A pártokra szakadt tudományos társadalom pedig szintén lépni kényszerült a régi és/vagy az új hipotézisek oldalán. Nem beszélhetünk tehát antagonisztikus ellentétről. A különbség valószínűleg elkerülhetetlen, de ami elkerülhető lenne az a harc, a vérre (is) menő, soha meg nem bocsátó küzdelem heve. A görcsösen szapult ateisztikus gondolkodás már az ógörögök óta folyamatosan benne van – hol nyomokban, hol teljességében – a filozófiatörténetben. Sőt: az ateizmus a kereszténydemokrata politikai szólamok ellenére ugyancsak remekül teljesített, mozdított előre tudományt, művészetet az évszázadok folyamán. Mint olyan, felfogható lenne társutazó európai gondolkodásmódnak, némi túlzással a keresztény gondolkodás egy katalizátor szektájának, mely jelenlétével nem vegyül el vele, de felgyorsítja kiteljesedése lehetőségeit. Jobb volna mindannyinknak, ha a vita valóban csak békés véleménycsere maradna, és nem viharzana át a halkan értő és a túlságosan is hangosan nem értő fejeken. Nos, ezen a viharzó tengeren próbál meg hajózni, önmaga örök kíváncsiságát is nyugodtabb mederbe terelendő, Bornai Tibor szellemes, izgalmas könyvében, melynek ezt a játékos, sejtelmes címet adta: A sors kvantumfizikája, avagy a Bornai-sejtés.