Orosz vezető: Biden és a demokraták próbálják szétzúzni a béke lehetőségét
Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő elmondta: az új Oresnyik hiperszonikus rakéta csupán figyelmeztetés volt a Nyugatnak.
Az ilyen helyzetre szokás mondani, ennél már csak jobb jöhet! A mögöttünk hagyott év történései azonban nem adnak túl sok okot az optimizmusra.
„Az ilyen helyzetre szokás mondani, ennél már csak jobb jöhet! A mögöttünk hagyott év történései azonban nem adnak túl sok okot az optimizmusra. Nyomott, ideges és ijedt hangulatban van a világ. Fokozottan érvényes ez a kitétel Európára, amely épphogy túllépett a görög válságon, és már abban reménykedett, hogy szép lassan mindenütt magára talál a 2008-ban léket kapott gazdaság, mikor szembetalálta magát a migránsok áradatával. A rossz érzéseket csak tetézték a párizsi merényletek. Az egymást érő megpróbáltatások felszínre hozták az Európai Unió szinte összes belső problémáját, tovább mélyítették a már korábban is meglévő törésvonalakat. (...)
Itt tartunk most, s aligha reális, hogy egyik pillanatról a másikra megváltozna a helyzet, s talán megelégednénk már azzal is, ha 2016-ban a dolgok legalább nem alakulnának a tavalyinál rosszabbul. Eleve természetes egyfajta bizonytalanság a világrend átalakulása miatt, s a harc a pozíciókért aligha csitul. A Szíriában aktivizálódó Oroszországnak például most már végig kell vinnie megkezdett játszmáját, amelyben az ellenérdekeltek sem maradnak tétlenek. Így nem lepődhetünk meg azon, ha tavasszal ismét feszültebbé válik a helyzet Kelet-Ukrajnában. Mint ahogy a Közel-Keleten sem várható megnyugvás, ráadásul Amerikát lebéníthatja a választási kampány, ami szintén növeli a bizonytalanságot. Az Európát sújtó válságok sem oldhatók meg egy csapásra, s a felhevült hangulatban agresszívabbá vált közbeszéd közepette a széttartó folyamatokat a végeredménytől függetlenül csak tetézi, hogy a britek folyamatosan lebegtetik a kilépésüket az unióból.
Ebben a helyzetben a magyar kormány érdekeit paradox módon éppen a káosz folytatódása szolgálná. Így Orbán Viktor Magyarországa továbbra is a stabilitás szigeteként tűnhetne fel, s az általános gyengeségben a hazai gondok is kevésbé látszanának. Ha azonban Európa úrrá lesz a gondokon, akkor értelmét veszítené az orbáni út, ráadásul egy újra cselekvőképes EU-ban sokaknak eszébe juthatnának az elmúlt hónapokban a magyar vezetéstől kapott pofonok is. Ennek ellenére persze a világot a stabilitás növekedése tenné jobb hellyé.”