Óhatatlanul kialakul egyfajta öncenzúra

2016. január 20. 11:16

A nagyobb bajt ott látom, hogy óhatatlanul kialakul egyfajta öncenzúra, nem biztos, hogy mindenki mindent leír. Interjú.

2016. január 20. 11:16
Komlósi Gábor
Lumens

„Sok helyen hallani, olvasni, hogy a sajtó gazdasági mélyrepüléséről: példányszámcsökkenések, a reklámbevételeknek való kiszolgáltatottság. Tényleg tragikus a helyzet?

Inkább azt mondanám, változó, akárcsak minden más szakmában. Nem jobb, de nem is rosszabb, sem emberileg, sem gazdaságilag. Ha megnézzük a roskadozó újságos polcokat, rengeteg kiadvány van. Az online portálokról nem is beszélve. Ezer, tízezer számra tehető a látogatószám még egy-egy kisebb internetes újság esetében is. Én egyáltalán nem érzem, hogy ilyen szempontból veszélyben vagy válságban van a sajtó. A válságok inkább politikai jellegűek, a különböző érdekcsoportokról szólnak.

Lehet, hogy a print részesedése lemegy öt százalék alá, de nem fog meghalni. Amikor jött a mozi, nem halt meg a színház, amikor jött a tévé, nem halt meg a mozi, amikor jött az internet, nem halt meg a tévé. Vitray Tamás szokta mondani: „Miért hiányzik neked, hogy kőtáblával, papirusztekerccsel vagy kódexszel a hónunk alatt járjunk?”. Eszünkbe nem jut siránkozni értük, akkor most miért sírjunk a printért?

A másik sokat emlegetett problémakör a sajtószabadság. Ez valóban veszélyben van ma Magyarországon?

Magyarországon sajtószabadság van – abban az értelemben, hogy nincsen cenzúra. Nem börtönöznek be senkit azért, amit ír. Mindenki azt ír, amit akar, csak az a kérdés, hogy hova. Találkoznia kell a tulajdonos és a lap vezetőinek szándékával, különben esély nincs arra, hogy megjelenjen. A világon majdnem mindenütt vannak különböző politikai irányultságú lapok, és nyilván nem hoz le az egyik a másik tábort éltető cikket.

Én a nagyobb bajt ott látom, hogy óhatatlanul kialakul egyfajta öncenzúra, nem biztos, hogy mindenki mindent leír. Amikor azonban az internet korlátozásáról volt szó, megmozdult a nép, amikor arról volt szó, hogy titkosszolgálati munkatársakat ültetnek be a szerkesztőségekbe, a szerkesztőségek költségeire, a látható, tapintható ellenállás hatására visszakoztak.

Én se szeretném, hogy bármelyik tévét kitiltsák az Országgyűlésből. Én is örülnék, ha az oknyomozó újságírás extrémnek nevezhető fajtái is bizonyos mértékig elmehessenek. Például, hogy a riporter menekültnek adhassa ki magát, ha az ügy súlya és jellege indokolja. Van Günter Wallraff és más híres oknyomozó riporter is a világon, akik a miénknél fejlettebb demokráciában hasonló eszközökkel élnek. Nálunk ennek még nincsen hagyománya.

Tehát a tulajdonosi háttéren kéne változtatni?

Azon sem a szövetség, sem a szerkesztőségek nem tudnak változtatni. Mindenki értelemszerűen a saját fújja, fujatja. Van olyan televízió, ahol gyakorlatilag tizenöt éve nem változott a dizájn, a stílus, a szerkesztésmód. Ha bejött neki, miért változtatna? Miért vannak a televíziókban mindenféle átvett műsorok? Mert, ha olyan licencet vásárolnak meg, ami máshol már bejött, feltehetően itt is be fog jönni. Az esetek kilencven százalékában így is van.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 33 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Anti Komcsi
2016. december 26. 17:32
Szégyen, hogy ez a figura megpuccsolta magának a sóhivatali elnökséget. Szavazatvevő hallgasson.
Kiscsillag
2016. október 14. 16:07
Ez ki? Nehogy már egy gyengécske, rég elfelejtett ballibsi sprotriporerecske nyomja itt a tuttit.
Korrupt Kornél
2016. január 26. 12:36
Gábor! Hol vannak a fejlett demokráciák? Németországban? Ahol Merkel egyszemélyben dönt? Írjál már erről. Az EU-ban, ahol az osztáktól a német vezetésig zsarolni próbálják a másik államokat? Írjál már erről.
august
2016. január 26. 12:36
Nem tudom megérteni a kedves médiamunkásokat. Miért hívják "öncenzúrának" azt, ami józan, normális embernél természetes alapállapot, hogy másokat nem rágalmazunk, nem hazudozunk, nem terjesztünk pletykákat, rágalmakat dezinformációkat, nem gyalázzuk ellenfeleinket és családját, nem lapátoljuk rá a mocskot a családunkra, közösségünkre, országunkra. A kedves médiamunkásoknál ezt miért hívják öncenzúrának?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!