Budapestre utazott a román kormányfő: erről tárgyalt Orbán Viktorral
A hóval borított Karmelitában fogadta Marcel Ciolacut Orbán Viktor.
Nem érzem úgy, hogy a bölcsek köve a zsebemben van. Nem tudom megmondani, hogy több ezer döntés között volt-e egy olyan, amikor valamilyen egyéni lobbinak sikerült a saját akaratát érvényesíteni. Interjú.
„– Ön az Országgyűlés szuperbizottságának, a törvényalkotási bizottságnak az elnöke. Személyesen érez felelősséget azért, hogy úgy tűnik, hogy a kormány a törvényalkotást arra használja több esetben, hogy bizonyos érdekcsoportoknak vagy magánérdekeknek megfelelően kedvezményeket biztosítson, illetve büntessen.
– A kérdésben megfogalmazott állítással nem értek egyet.
– A miniszterelnök 2010-ben azt mondta, hogy többé nem úr a magántőke, a parlament a választók akarata alapján a közérdeket érvényesíti. Ez minden esetben így volt?
– Azt remélem, hogy igen.
– Reméli vagy tudja?
– Nem érzem úgy, hogy a bölcsek köve a zsebemben van. Nem tudom megmondani, hogy több ezer döntés között volt-e egy olyan, amikor valamilyen egyéni lobbinak sikerült a saját akaratát érvényesíteni, de a legfontosabb kérdésekben meggyőződésem, hogy az Országgyűlés többsége a közérdeket tartja szem előtt.
– Lázár János a földtörvény módosítása kapcsán Lex Simicskáról beszélt, ahol Simicska Lajos vesztes volt. A közbeszerzési törvényt utólag enyhítették, visszamenőleges hatállyal. Ön a visszamenőleges hatályról azt mondta, »ennek nincs jelentősége«.
– Én azt mondtam, remélem, hogy nincs jelentősége.
– Kizárhatjuk, hogy egy kormány-közeli személy pályázata miatt volt szükség a visszamenőleges hatályra?
– Én nem tudok arról, hogy ilyen lett volna. Nekem eddig sem volt egyetlenegy hozzátartozóm sem, aki bármilyen állami közbeszerzésben akár csak közvetetten is érintett lett volna. De ha egy szabály alkotmányellenes, akkor azt a visszamenőleges hatállyal semmisítené meg az Alkotmánybíróság is. Természetesen lehet a közjogi populizmus jegyében népszerű szabályokat hozni, amelyek utána vagy megkerülhetők, vagy betarthatatlanok, vagy egyértelműen alkotmányellenesek. Mi ebbe a hibába estünk. A jelenlegi szabályozás is lényegesen szigorúbb, mint a korábbi, mégsem politikai hasznunk, hanem kárunk származott belőle.
(…)
– Ön szerint tehát a közérdeket nem írta felül a parlamenti törvényalkotás a magánérdek – a Mészáros Lőrincek, a Tiborcz-érdek, Andy Vajna – rovására?
– Én még ilyen bátor sem voltam, mert hibázhatunk és tévedhetünk is, de az említett urak egyikét sem ismerem, így és ettől függetlenül is maradnék a közérdeknél.”