Úgy földbe állt a német vállalat, mint a gerely – búsulhatnak a románok
400 millió euró hiányzik, Romániában kongatják a vészharangokat.
Fura fintora a sorsnak, hogy Victor Ponta végül egy diszkótűzbe bukott bele.
„Fura fintora a sorsnak, hogy Victor Ponta végül egy diszkótűzbe bukott bele. Az a román politikus, aki túlélt egy diplomahamisítási (egész pontosan plagizálási) botrányt, aztán a Korrupcióellenes Ügyészség megvádolta korrupcióval, okirat-hamisítással és adócsalással, mégis maradhatott a hivatalában. Még úgy is, hogy külföldről is a lemondását tanácsolták: néhány napja például egy német parlamenti delegáció tagjai nem voltak hajlandók találkozni vele, mert szerintük a hatalomhoz való görcsös ragaszkodása elősegíti az adott tisztségbe vetett közbizalom tönkretételét.
A román miniszterelnök – állítása szerint – most »meghallotta az utca hangját«, és ezért mondott le, de az nem tűnik radikális váltásnak, hogy a székelyföldi gyökerekkel rendelkező, de magyarbarátnak a legnagyobb jóindulattal sem nevezhető Mircea Dusát javasolta maga után kormányfőnek. Az egykori erdész, hétfőn még hadügyminiszter a rendszerváltás után Maroshévíz első embere volt, és környezetvédők szerint polgármestersége idején 4700 hektár erdő tűnt el a város vagyonából – illegális módon termelték ki és adták el külföldre. Sokan úgy gondolják, hogy Ponta (talán a mögötte álló baloldali párt, a szociáldemokraták nyomására) taktikai okokból mondott le épp most: így nem korrupt kormányfőként, hanem egy tragikus baleset utáni felelősséget vállaló politikusként vonul be a történelembe, és a ballaszttól megszabaduló pártjának lesz egy éve összeszedni magát a választásokig.
Klaus Johannis államfő azonban nem fogadta el Victor Ponta javaslatát, és mivel az alkotmány értelmében csak a leköszönő kormánytagok közül választhatott ideiglenes kormányfőt, tegnap a legkisebb rosszat, Sorin Campeanu oktatásügyi minisztert nevezte ki. (Jól jelzi a román politikai elit állapotát, hogy ő sem bűntelen: miniszterként ő írta alá azt a sürgősségi rendeletet, amely amnesztiát adott a plagizátoroknak, lehetővé téve, hogy a csaláson ért emberek önként lemondjanak doktori címükről.) A román államfő azonban bejelentette: ugyan az alkotmány szerint csak a parlamenti pártok vezetőivel kellene egyeztetnie az új kormányról, ő meg akarja hallgatni az emberek hangját is. Az utca népe pedig világosan fogalmaz: fel kell oszlatni a parlamentet, és új választásokat kiírni, ahol az eddigi politikusok nem indulhatnának.”