„A Boko Haram 6644, az ISIL 6073, a Talibán 3310, az al-Shabaab 850 ember életét oltotta ki. Az öt leggyilkosabb terroristacsoport közé mindössze egy nem iszlamista került be: a fulbe (angolul fuláni) milicisták. A fulbék egy Észak-Nigériában élő nomád pásztornép, milicistáik letelepedett földműveseket gyilkolnak, hogy marha-, kecske- és juhnyájaiknak legelőterületet biztosítsanak. Az öt legnagyobb csoport a terrorizmus áldozatainak 74 százalékát fedi le. A maradék 26 százalékról nincs részletes bontás a jelentésben. Márpedig ezek között jelentős iszlamista csoportok is vannak (például a szíriai al-Núszra Front, a líbiai Anszar al-Saría vagy a 2014-ben sok helyütt még aktív al-Kaida), így a valós arány a 68 százalékot is meghaladhatja.
Egy évvel korábban még a Talibán volt a legvéresebb csoport, megelőzve a feltörekvő ISIL-t és Boko Haramot, valamint a hanyatló al-Kaidát. E négy iszlamista banda a terroráldozatok 66 százalékáért felelt 2013-ban. Ebben a jelentésben más érdekességek is vannak, például egy kimutatás a 2000 és 2013 között eltelt másfél évtized 10 legvérszomjasabb terrorcsoportjáról. Ezek között öt iszlamista (Talibán, al-Kaida, Boko Haram, ISIL, al-Shabaab) és öt nem iszlamista került be, de míg az előbbi öt mintegy 29 ezer ember haláláért felelt, utóbbi öt »csak« mintegy 9000 életét vette el. Igen vegyes ötösről van egyébként szó: közöttük vannak az indiai maoisták, a Lord’s Resistance Army nevű ugandai keresztény fundamentalista és törzsi nacionalista szervezet, a nacionalista Tamil Tigrisek, a Kolumbia Forradalmi Fegyveres Erői nevet viselő marxista gerillaegylet, valamint a csecsen lázadók.
A jelentésből az is kiderül, hogy míg 2001-ig nemzeti-szeparatista motiváció felelt a legtöbb támadásért, ma már messze a vallási ideológia váltja ki a legtöbb támadást. Mindez egybevág az egyszeri hírfogyasztó tapasztalatával, aki azt látja, hogy más-más márkanév alatt, de Nigériától Párizsig, Kenyától Pakisztánig mindenhol az iszlamizmus zászlaja alatt irtanak ártatlanokat eszelős emberek. Szó szerint: az al-Shabaabtól a Boko Haramig egyre több szervezet veszi át az ISIL által hírhedté tett fekete lobogót.