A brüsszeli migrációs és integrációs politika csődje nap mint nap életeket veszélyeztet
Magyarországon ilyen nem fordulhat elő.
Horvátország a mostaninál jobb politikai vezetést érdemel.
„A 2000-es években – elsősorban a turizmusnak köszönhetően – elért gazdasági fellendülés után a pénzügyi válság Horvátországot is keményen sújtotta, s ebből azóta sem tudott igazán kilábalni. Görögország és Spanyolország után déli szomszédunknál a legmagasabb, mintegy 15 százalékos a munkanélküliség, 43 százalékos a fiatal állástalanok aránya, 90 százalékos a GDP-arányos államadósság, és az elmúlt hat évben folyamatosan recesszióban volt a gazdaság. A 2013-ban valóra vált európai uniós csatlakozás sem hozta el a Kánaánt, sőt, az Európai Bizottság bürokratái folyamatosan mindenféle kötelezettség betartására kérik Zágrábot. Nem csoda, hogy – a vezető pártokat érintő sorozatos korrupciós botrányokat is figyelembe véve – sokan nem kértek a négy évvel ezelőtt kormányra került szociáldemokratákból.
Ez a mostani eredmény azonban a jobboldalra nézve sem hízelgő, hiszen nem tudta kihasználni az emberek reményvesztettségét. Bőven akad azon az oldalon is korrupciós ügy, az emberek pedig egyhamar nem felejtenek. Ebben a helyzetben emelkedett ki a semmiből a Híd nevezetű párt, amelyet a politikai elitben kiábrándult, valódi reformokat, becsületes politizálást és a korrupció elleni hatékonyabb fellépést követelő fiatalok alapítottak. Olyanok, akik megelégelték a két, egymást váltogató európai gazdaságfilozófiát: a megszorításokra épülő jobboldali politikát, illetve a felelőtlen költekezést előtérbe helyező, az országot általában hatalmas adósságokba hajtó baloldalit. A Hidat a jó szándék vezérli, de kérdés, hogy a gazdasági válság szülte többi jóakaratú európai párthoz hasonlóan nem tűnik-e el évek múlva a politika süllyesztőjében.
Horvátország mindenesetre a mostaninál jobb politikai vezetést érdemel, hiszen a második világháború óta kontinensünk a legnagyobb válság közepette találja magát, a délszláv állam miniszterelnöke pedig a cselekvés helyett inkább másokra hárítja a felelősséget, s a feszültséget szítja Horvátország és szomszédai között. Ám Zoran Milanovic csak kis építőkocka az európai kirakós játékban. Az EU kudarcot vallott menekültpolitikájáért nem ő viseli a felelősséget. A felelősöket nem Zágrábban, hanem Brüsszelben és Berlinben kell keresni.”