Angelica Lim, a párizsi Aldebaran Robotics kutatója érzelmeket felismerő és kifejező robotokon dolgozik. Zenészekkel kezdte, most kutyát fejleszt.
2015. november 23. 17:50
p
0
0
0
Mentés
„Robotokkal és érzelmekkel kapcsolatban a legnagyobb félreértés, hogy arra gondolunk, a robot érezni fog valamit, amihez negatív tartalmakat asszociálunk. Kérdés persze az is, hogy milyen érzelmekről beszélünk. Arról se feledkezzünk meg, hogy képes legyen látni mások érzéseit.
Sherry Turkle (MIT) sötét képet vázol fel: érzelmi függésbe kerülünk a robotoktól. Az a válaszom, hogy emberi kapcsolatokat akarunk, és ez a legfontosabb. Ezzel együtt időnként szükségünk van arra, hogy irányítsanak, bátorítsanak.
Képzeljük el, hogy szomorúak vagyunk. Ilyenkor gyakran nagyon nehéz bárkihez fordulni, bárkit elérni. El tudjuk képzelni, hogy egy robot annyira felvidít, hogy tudunk másokkal is kommunikálni? Odaszól például, hogy „tornásszunk egyet!” Megpróbál rugalmasabbá tenni.
A másik oldal, hogy nem akarunk robotokkal helyettesíteni embereket. De mi van, ha egyedül, társ nélkül élő idős személyek robottal laknak együtt? Nem a társat helyettesíti, hanem az adott személyt segíti.
2008-ban, Japánban kezdtem el robotikával foglalkozni. Az országban havonta ezer robotot adnak el. Úgy tűnik, valami nagyon nagy dolognak vagyunk a kezdetén.
A cunami alatt is ott tartózkodtam. A mentőrobotok a másik olyan alkalmazás, amit rendkívül hasznosnak tartok. Ember által megközelíthetetlen katasztrófahelyszínekre mennek, és úgy mentenek meg életeket, ahogy mi nem tudunk.”
Kérdezhetnéd persze, hogy minek beszélek itt önmagamról, amikor te vagy a levél címzettje. Azért, kedves Péter, mert megszólítva érzem magam. Általad érzem megszólítva magam. Győrffy Ákos írása.
A brit kormány és a Munkáspárt új mesterségesintelligencia-stratégiája komoly aggodalmakat kelt a kreatívszektorban. Neves írók, köztük Richard Osman és Kate Mosse hevesen tiltakoznak a művészeti alkotások engedély nélküli felhasználása ellen. A készülő szabályozás alapjaiban változtathatja meg a szerzői jogok védelmének rendszerét Nagy-Britanniában.
Az egyetem Gazdaságtudományi Karának dékánja a márciusban induló képzések kapcsán hangsúlyozta, a gyakorlatban nem a mesterséges intelligenciát fogják tanítani, hanem azt, hogy a gazdasági problémák megoldásában milyen alkalmazásokat célszerű használni.
Annak ellenére, hogy nem értek egyet Donald Trump belpolitikai programjával, politikai stílusával, Európát illető gazdasági elképzeléseivel, számítok arra, hogy elnökként változást hozhat az egyre elviselhetetlenebb állóháborúban.
p
0
0
0
Hírlevél-feliratkozás
Ne maradjon le a Mandiner cikkeiről, iratkozzon fel hírlevelünkre! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és elküldjük Önnek a nap legfontosabb híreit.
Összesen 0 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!