Stratégiát váltott a Kreml

2015. október 01. 12:10

Sem Törökország, sem Izrael nem érdekelt abban, hogy jelentős orosz erők Szíriában tartósan jelen legyenek. Lehet, hogy ez növeli mindkét szereplő kompromisszumkészségét. Interjú.

2015. október 01. 12:10

- Putyin New Yorkban még az Obama találkozó és az ENSZ Közgyűlésben elhangzott beszéde előtt cinikus hangvételű interjút adott, amiben azonban igaznak bizonyult dolgokat dörgölt a Nyugat, de főképp az Egyesült Államok orra alá. Tény, hogy közel másfél éve ott van a térségben az amerikai vezetésű katonai koalíció és nem tud eredményt felmutatni. Amint Putyin is hangsúlyozta, az eddigi szerény eredmények a kurd harcosoknak és Aszad hadseregének köszönhetők. És felvetette az ENSZ-felhatalmazás kérdését. Hogy Oroszország is csatlakozik az IS elleni koalícióhoz, de csak ENSZ BT felhatalmazással. De hirtelen miért lett Putyin ennyire érzékeny a nemzetközi jog finomságaira, épp ő lenne a nemzetközi jog védelmezője?

- 2004-től, az ukrajnai színes forradalom óta, Putyin és környezete azt érzékeli, hogy a Nyugat e színes forradalmak segítségével általa legitimnek tekintett rendszerek megbuktatására törekszik. És úgy ítéli meg, hogy a humanitárius katasztrófa vagy az emberjogi helyzet dráma megingása vagy emberiség elleni bűntények sem adhatnak felhatalmazást arra, hogy külső szereplők, mégpedig ENSZ BT felhatalmazás nélkül beavatkozzanak. Úgy érzékelik Moszkvában - és ennek már több, mint egy évtizedes története van -, hogy egyszer csak Oroszország következhet. Talán ilyen megfontolásból próbál Putyin a nemzetközi jogrend konzerválójaként fellépni. Hozzáteszem, nem tudjuk, hogy Oroszország beavatkozása milyen formában fog megtörténni, földi erők harci cselekményeket fognak végrehajtani, vagy csak levegőből nyújtanak támogatást. Az Obamával folytatott beszélgetés utáni sajtótájékoztatón Putyin a szárazföldi beavatkozás lehetőségét kizárta. Ugyanakkor utalt arra is, hogy ha nem kap BT-felhatalmazást, de a legitim kormány, vagyis Aszad kéri fel erre, azt is a nemzetközi joggal egybecsengő helyzetnek tekintené, ami felhatalmazná Moszkvát a beavatkozásra és benntartatná a nemzetközi jog keretei között. Ezt többször aláhúzta.

- Hozhat elmozdulást az, hogy x nyugati ország légiereje mellett megjelenik az x+1-ik? Biztonságpolitikai szakértők eléggé egybehangzóan azt mondják, ezt a csatát szárazföldi beavatkozás nélkül nem lehet megnyerni.

- Nem vagyok katonai szakértő, én is csak a szakértők véleményére tudok hagyatkozni – vélhetően tényleg nem lehet csak a levegőből legyőzni az Iszlám Államot. A kérdés az, hogy a légicsapások mellett kialakul-e egy széleskörű koalíció, amely elfogadja, hogy míg meg nem törik az IS-t, marad Aszad, s ez a szélesebb koalíció a feleket megerősíti abban, hogy szárazföldi műveleteket is végrehajtsanak? Paradox módon ezt segítheti a török és az izraeli magatartás elmozdulása. Sem Törökország, sem Izrael nem érdekelt abban, hogy jelentős orosz erők Szíriában tartósan jelen legyenek. A törökök azért, mert a kurdok elleni fellépés szabadságát veszítik el, az izraeliek pedig a Hezbollah elleni fellépésekben azt a fesztelenséget, amit korábban élveztek a szíriai területeken időről-időről való beavatkozásaikban. Mivel abban érdekeltek, hogy az oroszok mielőbb elmenjenek, lehet, hogy ez növeli mindkét szereplő kompromisszumkészségét az Aszad-rezsim fenntartásában és az oroszokkal való együttműködésben.

(…)

- Van-e más választási lehetősége a Nyugatnak, mint elfogadni Oroszországot partnerként a közel-keleten? Ilyen tekintetben áttörést jelent az Obama- Putyin találkozó?

- Áttörésnek nem látom nyomát. A nyilvános megszólalás, a közgyűlésben elmondott beszéd és a megelőző interjúk nem adnak alapot ennek feltételezésére. Sokkal kevesebbet tudunk a másfél órás Putyin-Obama találkozóról. Nyilván, mindkét vezetőt belpolitikai kényszerek is kötik, ezért joggal feltételezhetjük, hogy a zárt tárgyaláson akár olyasmiben is megállapodhattak, amiről egyelőre nem tájékoztatják a nyilvánosságot. A találkozót követő gesztusokból azonban inkább az olvasható ki, hogy nem történt áttörés. Olyan bizalmi vákuum veszi körbe Oroszországot, főképp Amerika részéről, ami nagyon nehézzé teszi az együttműködés kialakulását.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 13 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Ternesz Loránd
2015. október 01. 13:39
"Olyan bizalmi vákuum veszi körbe Oroszországot, főképp Amerika részéről, ami nagyon nehézzé teszi az együttműködés kialakulását." Szerintem jóval nagyobb a bizalmi vákuum USA felé Európa részéről, sőt a világ számos országa részéről. Egyenlőre titkosszolgálatok útján és a másik fél számára előnytelen gazdasági megállapodások által próbál mindenkit lenyomni az USA. Bizalom feléjük már csak talpnyaló liberális politikusaik és újságíróik részéről van. Rég el kellett volna már szigetelni USA-t, mind diplomáciailag, mind gazdaságilag.
Ternesz Loránd
2015. október 01. 13:30
És ezért kezdett máris hazudozni össze-vissza a nyugati mainstream média 35 lebombázott civilről. Az igazság: http://www.rt.com/news/317170-russia-accused-civilians-syria/ Ezt tették az ukrán válság kapcsán is, csak az agymosottak nem látták már ezt akkor sem.
Cassi
2015. október 01. 13:15
"a szarazfoldi erot Aszad adja hozza" Igen, főleg az ő katonáit fejezgették le a ismert videókban, és sikerült az ország háromnegyedét úgy elvesztenie, hogy még csak lassítani sem tudta az ISIS előrenyomulását. Mit tud segíteni ezen az orosz légierő? Nagyjából semmit. Putyin sokat kockáztat ezzel a szíriai akcióval. Mert bemenni könnyű, de kivonulni nehéz lesz, akárcsak Afganisztánban. Ha sorsára kell hagynia Aszadot, akkor az katasztrofális arcvesztés lesz Putyinnak is.
zseboszkiraly
2015. október 01. 13:06
Az igaz, hogy ke nulla.leveggőből nem lehet győzni, de légi támogatás nélkül sem ! Az USA alibi bombázgatásai, mivel szándékosan nem voltak összehangolva az Aszad hadsseregével, sőt indirekt módon igyekeztek azok sikerei ellen dolgozni, persze hogy azt a(szándékos) benyomást erősítik, hogy a légi beavatkozás értéke nulla. A II. világháborút sohase tudta volna megnyerni a német ellenes szövetség, ha nem lett volna nyomasztó a légifölény a németekkel szemben ( az utóbbiaknak csak üzemanyaguk nem volt). Érdekelne, hogy vajon az oroszok az olajlétesítményeket fogják e bombázni, mert a nagyhangú nyugati akciók mintha pont ezt hagyták volna ki ....Véletlen?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!