Migráció és mi címmel körkérdést és cikksorozatot indít a Mandiner: vezető magyar véleményformálókat kérdezünk meg arról, mit gondolnak az egyre forróbb témává váló migrációról és a kapcsolódó jelenségekről. Az eddig megjelent írások ezen a linken keresztül olvashatók.
*
Gnúcsorda a szavannán
Zárug Péter Farkas politológus, egyetemi oktató írása
Rémisztő. A nagyrészt muszlim népvándorlók hada szó szerint átgyalogolt a magyar állam, a magyar kormány és a magyar nép akaratán. Az akarat pedig nem is volt más, csak az, hogy tartsuk be a Magyarországra vonatkozó schengeni szabályokat. Európa erre, feladva „az első biztonságos országban” való regisztrációs kötelezettségét, kapukat nyitogat és nemzetközi egyezményeket, schengeni szabályokat old fel önként a nagy menekült-kívánságshow-ban. A kormány és Orbán Viktor – nagyon helyesen – két hete, akkor, amikor élénk vita alakult ki Magyarországon arról, hogy mit is tegyen a kormány egy felé is közelgő macedón-görög határon kialakult konfliktus kapcsán, még eltökélten tette le a nagyesküt, hogy a feltartóztatás-szelektálás politikáját mindenképp követni fogja.
A kérdés rendkívül éles volt, mert arra kellett választ adni, hogy mit tegyen a magyar kormány és annak rendvédelmi ereje akkor, ha már sem hanggránát, sem vízágyú, sem fénygránát, sem rendőr-, sem kerítéskordonnak nem akar engedelmeskedni a népvándorló tömeg. Elkövethetik-e azt vele, amit az Európa kultúráját megteremtő, de annak elmúlásához ugyanolyan nagymértékben hozzájáruló Görögországgal vagy Macedóniával és Szerbiával megtesznek naponta, semmibe vehetik-e a magyar szuverént, feltartóztathatatlanul tudnak- e majd tovább vonulni az áhított Németországba?
És bizony a népvándorló, határokat áttörő hordákra nem készült fel a kormány és a magyar állam, amint azt egyébként Orbán Viktor a hétfői nagyköveti értekezleten nyíltan el is mondta. Pedig Magyarországnak volt egy óriási fórja mindenkivel szemben, amiről eddig még senki nem beszélt. A magyar honvédség legjobb felderítői kapták a NATO déli egységén belül a feladatot, hogy az egész nyugati szövetség felé tárják fel Koszovó állapotát és az újdonsült állam szerepét az embercsempészetben. Felderítőink kiváló munkát végeztek. A magyar kormány miért nem látta azt, amit saját magyar katonáink még a nyugati szövetségesekkel is megosztottak, a legmagasabb szinten? Amikor a Belügyminisztérium tavaly novemberben szerencsétlen ásotthalmiaknak mindössze 14 millió forintot adott a menekültek koordinálására – nevetséges! –, már rég kellett volna épüljenek a NATO-drótos kerítések. Nem így történt. Miért nem? Talán a honvédelmi miniszter lemondásában – a pillanatnyi kerítésvitán kívül – ez is benne volt.