Várom, hogy Keszthelyen élhessek

2015. szeptember 12. 17:36

Lehet, hogy a tengeri háború során valami békeszerződéses ügyeskedéssel Sümeget és Tapolcát is visszaszerzem Zalának. A versek után el is kezdhetem. Interjú.

2015. szeptember 12. 17:36
Szálinger Balázs
We love Balaton

A drámákra, fordításokra, verseskötetre és interjúkötetre jön még rá a Szűcsinger nevű formáció, amelyben Szűcs Krisztiánnal együtt zenésítetek meg klasszikus és saját verseket. Több dalotok is megjelent már Rájátszás- albumokon. Hogyan találtatok egymásra?   


Tizenöt éve vagyunk jó barátok, sok közös érdeklődési pontot találtunk. Kiderült, hogy mindketten szeretjük a régi magyar kabarét, rajongunk a Beatlesért és Petőfiért. A régi kuplék nyomai ott vannak a Heaven Street Seven számaiban is. Például a Dél-Amerika is mi a fene, ha nem kuplé? Ugyanúgy az én akkori verseimen is nyomai vannak ennek, az Első Pesti Vérkabaré című kötetem eleve a századeleji pesti kabaré iránti imádatban fogant. Aztán amikor sok évvel később alakult a Rájátszás, felkértek minket, hogy csináljunk valamit közösen. Addigra már tíz éve tervezgettük Krisztiánnal a közös munkát, és ennek a Rájátszás végre keretet adott. A Szűcsinger pedig tényleg valami olyan, vagy jobb is, mint amit réges-rég megálmodtam, legalábbis én. (...)

Visszatérve a Balatonhoz. Milyen lehetőségeket látsz kulturálisan Keszthelyben és a Balaton nyugati régiójában?

Ha a kulturális múltat nézzük, ez a régió, Keszthely és Hévíz vidéke, a Tapolcai-medence, a Kis-Balaton, a Zala völgye, sőt mondjuk egészen Sümegig az ország kultúrtörténetileg egyik leggazdagabb térsége, mégsem látom, hogy ezek a települések kellően kiaknáznák ezt a kincset. Tapolcán például miért nem Batsányiról van elnevezve a művelődési központ? Gyerekek, elment az eszetek?! De a butaságon kívül más baj is van. Ennek egy, a Keszthelyi-hegység köré szerveződő térségnek kellene lennie, és mégsem egy térségként van kezelve. És itt most minden irónia nélkül a háború után borzalmasan meghúzott megyehatárokra gondolok. Sőt, két külön fejlesztési régióba tartozik egyik és másik fele. Vészesen meglazult a természetes kapcsolat Tapolca és Keszthely, Sümeg és Hévíz között. A két, ma Veszprém megyéhez tartozó kisváros, főleg a nyugat felé nyitott Sümeg, nagyon társtalanul fityeg a megye peremén.

Van tervben valami olyan munkád, amit Keszthely és környéke inspirált? 

Volt egy kötetem, aminek Zalai passió volt a címe és a Zala és Veszprém közti háborúról szólt, egy vígeposz volt, hexameterben megírva. Mindig akartam írni egy hasonlót a Keszthely és Siófok közti tengeri háborúról. Lehet, hogy a tengeri háború során valami békeszerződéses ügyeskedéssel Sümeget és Tapolcát is visszaszerzem Zalának. A versek után el is kezdhetem.”
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 26 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Akitlosz
2017. április 12. 19:50
Nem ártana a praktikusságot is figyelembe venni. Milyen messze van a Balaton-felvidékhez Zalaegerszeg és milyen közel Veszprém! Tekintsél már rá a térképre vén zalai!
krotak
2016. december 12. 22:07
Hozzászólótársaim részéről volt szó történelemről, földrajzról; azt miért nem meri leírni senki, hogy Veszprém, és Zala megyét annak a fiatalembernek köszönhetjük, akinek a nevét tegnap még csak a mamája ismerte.
csender
2016. augusztus 12. 11:55
Költő? Ugyan már!
nippur
2015. december 20. 21:44
A táj és annak kisugárzása, kultúra alapján az elszakított részek zalához tartoznak. Ahogy Kapolcsnál, Fürednél belépsz keletről, érzed, hogy ez már zala. Ügyet intézni valóban közelebb van Veszprém, mint Egerszeg, de az ügyek 95%-át, vagy még többet helyben is el lehet intézni szerencsére. Ha a hovatartozásról népszavazást tartanának valószínűleg lobbi érdekek döntenének, nem a föld géniusza.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!