Zergetoll a pörgekalapon – Nyílt levél Fazekas Sándornak

2015. szeptember 25. 13:10

A tudományos tevékenység irányítása nem illik a köztisztviselők kezébe. Az Alaptörvény X. cikke ezt jól leírja. Mint jogásznak tudnod kell erről, s erre intened a beosztottjaid.

2015. szeptember 25. 13:10
Darvas Béla
Darvas Béla blogja

Mivel a minisztériumi köztisztviselők számára átláthatatlan K+F+I terület az, amin dolgozni kényszerülnek, ezért szorgalmas adatgyűjtéssel szeretnék a hiányosságaikat pótolni. Éves kutatási terveket készítettnek, amelyekbe az éves vásárlási terv is bennfoglaltatik, és amihez esetleg ragaszkodnak. Nem régen három évre előre kérték a beszerzendő műszerek jegyzékét, sőt árajánlatot is. Eközben nincs olyan cég, amely egy-két hónapnál hosszabb időre garantálna árakat. Ilyesmi vonatkozik az intézetvezetőkkel terveztetett, témákra osztott éves szintű munkaerő órákra is. Minden kutató tudja, hogy egy kutatás irányát miként befolyásolja az első eredmény, s miként változik folyamatosan a terv, az ehhez szükséges anyagok, műszerek és szakértelem igénye. A futószalagszerű/pontosan előre tervezhető eredeti kutatás lehetősége – elárulom – csak a kinevezett szakértők kapacitására méretezett tündérmese. A céltalan adminisztrációval járó herce-hurca viszont sok időt von el a kutatómunkától, vagyis túl drága árat fizetünk azért, hogy az egyébként bizonyára tévedhetetlen köztisztviselők megismerjék a K+F+I ábécéjét, miközben kutatói életpályamodellt kellene felépíteniük, úgy hogy a közalkalmazotti bértáblázatból kivetetik a kutatókat, mert minőségében/elvárási rendszerében teljesen másról van szó. Ellenkező esetben ez a hivatás elveszíti (múlt időt kellene használnom) a társadalmi megbecsülését, és a tehetséges fiatalok más irányba fordulnak. Igen, elhagyják az országot. Kedves Sándor! Ha végzős hallgató lennél, jönnél két nyelvvizsgával, macerás doktorképzést vállalva, minimálbért alig meghaladó összegért nemzetközi minőségű mezőnyben nyomulni? Súlyos felelősség terhel ezért a helyzetért valamennyi rendszerváltás utáni döntéshozót, s így most téged is.

Ehhez hasonló súlyú, hogy a K+F+I osztályod azt hiszi, hogy a rezsi terhére K+F tevékenység valósítható meg. Véleményem szerint az állami tulajdonú intézet azt jelenti, hogy az állam garantálja a béreket, a közüzemi számlák kifizetését, továbbá a rendszeres felújítás költségeit. Kérlek, nézd meg – felújítások hiányában – hová jutott hazánk első mezőgazdasági kutatótelepe (Herman Ottó út 15), amely nem kisebb történelmi érték, mint a mostanában rehabilitált Ludovika Akadémia. Jó lenne, ha minderről nem az jutna eszedbe (mint minden eddigi kormánypárt vállalkozó tagozatának), hogy akkor be kell zárni, és más célra hasznosítani. Erre történnek éppen lépések a MTA itt helyet foglaló intézetrészeivel kapcsolatban, mert a telep csatornarendszerét széttördelték a valaha szakszerűtlenül létesített park fái és a kerítés melletti spontán magkelések. Az értékes telekre minden ciklusban megjelentek azt figyelmesen felmérő érdekcsoportok, vagyis a Herman Ottó úton dolgozó MTA és NAIK intézetek dolgozói évtizedek óta úgy gondolják, hogy hamarosan költöztetik őket, kiszervezik alóluk a kutatótelepet. Bizonyos egyébként, hogy a költözés drágább lesz (az MTA Közgyűlése elé került javaslat félmilliárdra becsüli a két MTA intézetrész költöztetési terveinek elkészítését és az előkészítési munkálatokat), mint a felújítás (ezt a telepi szóbeszéd szerint 1,2 milliárdra becsülte egy generálkivitelező). A költözés alkalmával négy mezőgazdasági kutatási intézet emberei szóródhatnak szét, vagyis nem tartanak az anyaintézetükhöz Martonvásárra/Gödöllőre, vagy ahová a folyamatosan változó érdek irányítaná őket. Súlyos bajban lesz az a miniszter – ez történetesen most te vagy –, akinek a neve mellé kerül majd bejegyzésre ez a mezőgazdasági kutatás szempontjából súlyos rengés. Négy tudományterület hazai jövője tűnhet el a keletkező idő/tér-hasadékban.

Térjünk vissza az adminisztrátoraid ötletére, hogy rezsiből kutassunk. Szeretném, ha világos lenne a tárca ebbéli ötletgazdája részére, hogy a természettudományos kutatásokhoz már közel félévszázada nem elég pár ív papír, egy ceruzacsonk és sok szabadidő. Jobbára matatás várható a rezsiből, vagyis látszat támogatásból látszat kutatás. Ez egyáltalán nem a szándékon múlik. Ha a köztisztviselőid úgy gondolják, hogy az állami intézeteknek a szánalmas magyar K+F+I piacon (amely ebbéli funkcióit már az Európai Unióra testálta) kell megszerezniük a rájuk kimért költségvetési hiányt, akkor súlyosan tévednek. A pályázati rendszerek – nagyon helyesen – csak korlátozott mennyiségű bérköltséget (ez általában új alkalmazásra vonatkozik) és rezsiköltséget fogadnak be. Az ezt illető kreatív könyvelés egy felülvizsgálatban komoly rizikót jelent a konkrét cégvezetésnek, vagyis minimum visszafizetési kötelezettséggel jár. Az a tudományirányítási rendszer, amely bérre és rezsire terhel kutatási aktivitást, abszurd feladat elé állítja a vezetőit. A pótköltségvetéssel aztán lehet úgy eljárni, hogy központilag kapunk és abból adunk, de közben nyilvántartjuk az intézetenkénti hiányt. Ezen az úton bármelyik kutatóintézetet rövid időn belül életképtelennek lehet nyilvánítani, csupán elhatározás kérdése.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 7 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Energetikus
2015. szeptember 25. 23:10
ez nem a fideszeseknek szólt - nem érthették meg ... - látni a hozzászólók számán, nem érthették meg ...
ppix
2015. szeptember 25. 17:28
Elképzelem, ahogy a tizes IQ-jú átlagjobbos (akarom mondani focidrukker) olvassa a cikket, aztán megnyomja a dislike gombot, mert "figyeled, hö, beszóllt a miniszternek a genyó..." Mást nemigen tudok elképzelni, miért is vannak többségben a dislike-ok... Mindegy is, be kell zárni ezeket a köcsög intézeteket, úgyse lehet ott szotyit kapni. Aztán menjünk tovább a krimóba búsongani, mert a hülye EU meg a tudjukkik tönkre teszik az igaz magyar haza jövőjét...
matykox
2015. szeptember 25. 17:06
Ámberek, OTT fönn a MÁNDíNERBEN! Talán fordítani köllene a logikán - ha van ilyen 1általán! CSAK akkor kellene teccés nyilvánítást megengendni, ha valaki VÉLEMÉNYT is írt! Ez az egész így, hát, mit is mondjak. ÉRTIK? Tudományban eltöltött 40+ év után azt hiszem, NEM ez a helyes. Darvas Béla aligha azok közé a senkik közé tartozik, akik az egy deci pálinkával több a kelleténél után írnak bármi nyilvánosat is. Amúgy Burmannal 1et értek, zseboszkerállyal is. Hozzátéve, hogy az "ánti-idők" etikája sok, ma üdvösnek gondolt nevetségességet (IF-faktor, Hirsch-faktor, usw) egyáltalán sem használva működött. Ölég jól. Az ETHOSZ ilyen-olyan megléte sok, ma jó drága fölöslegességet pótolt. Ahol ez ugye nemigen volt, ott elkezdték ezeket a - néha nevetséges - pótszereket "fölfedezni", no és használni is. Ott is, ahol csak tisztességre lett volna szükség.
zseboszkiraly
2015. szeptember 25. 15:07
A cikk 90 %-val egyet kell értenem, és szeretném fekhívni a nemtetszést nyilvánítók figyelmét, hogy ez egy több cikluson átívelő, és egyáltalán nem csak Magyarországon létező probléma, hanem igenis más, fejlett (szágokknetán visszafejlett) országokban, ahová a cikkben meglebegtetett tehetséges (hol igen , hol nem) fiatalok kivándorolnak, ugyanúgy léteznek, csak a nagyobb pénztömeg (egy ideig) elfedi. Az európai kutatás már rég túlvan a fénykorán (az a II. világháború előtt volt), és ennek szellemi, morális okai vannak és csak másodlagosan anyagiak. Hihetetlenül nagy pénzek folytak el évtizedeken át , avval összehasonlítva hogy milyen nagy illúziók voltak pld. a 60-as 70-es években, hogy 2000-re a rák, az infarktus megoldott probléma lesz. Nem lett, de bizonyos egyetemi-gyógyszergyári összefonódások jól éltek belőle. Sajnos sem az EU vezetése, és aank nyomán ahazai döntéshozók) (és legyünk igazságosak A pályázati rendszerek hasonló visszásságai már a szocik alatt is hasonlóavoltak:)pótcselekszenek. Minden kormányzat hihetetlen bürokráciával próbálja kiiktatni a visszaéléseket, valóban, soha a kutatás fejlsztésben nem dolgozott bürokraták akarnak irányokat lefektetni, és szinte teljesen ellehetlenítik a sokszor abszurd és nevetséges előírásaikkal a kutatást. Amikor Európa a legtöbb találmányt, felfedezést adta, pályázat mint ilyen nem is volt (sem egy Pasteur Intézzetben, sem egy Kaiser Wilhelm Institutban sem sehol). Egyszerűen meggbíztak a vezetőkben, volt egy büdzsé, azt nem herdálták el. A kutatás az akkori időkben is drága volt, igaz a gazdag emberek jelentős pénzekkel támogatták a kutatást, ami nálunk is van, de kevés. Ami az elvándorlást illeti, mikor Avram Hersko (kémiai Nobel díj) Tel Avivból itt járt és előadást tartott, kifejtette, hogy vendégnek elmenni, tanulni morális, de a hazát akármilyen jobb feltételekre való hivatkozással örökre elhagyni amorális.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!