Úgy tűnik, hogy a mostani menekültáradat kapcsán elfelejthetjük nagyjából mindazt, amit a tankönyvekben tanultunk.
1) Ez a vándorlás rendkívül szervezett, szinte semmi nem véletlen benne. Olyan, mint egy szörnyen hosszú, fárasztó, költséges és szomorú interrail. Minden határátlépés, minden etap ki van taposva, Törökországtól egészen Németországig. Jellemző, hogy a minapi osztrák tragédiáig (ötven halott egy ideiglenes magyar rendszámú, szlovákiai cégtől származó, román állampolgárságú személy által Kecskeméten kiváltott teherkocsiban) a balkáni útvonalat mindenki sokkal biztonságosabbnak találta, mint a rövidebb, de rendkívül veszélyes tengeri utat Líbiától Olaszországig. Attól tartok viszont, hogy a helyzet eszkalálódásával fel kell készülnünk hasonló esetekre, mert a migránsok egyetlen célja Magyarországon keresztül átutazni, bárhogyan és bármi áron.
2) Nekem úgy tűnik, hogy a szírek, afgánok, pakisztániak esetén a politikai (háború, polgárháború, ISIS) és a gazdasági motiváció sok esetben egyszerűen szétválaszthatatlan. Ezért sem tudunk mit kezdeni azzal a zavarba ejtő jelenséggel, hogy sok migráns jelentős pénzösszeggel rendelkezik, és az egész út bizonyíthatóan sok ezer euróba kerül. A Röszke határában lomizó magyarok és cigányok látványa, akik a bevándorlók által hátrahagyott, gyakran jó cuccokat kutatják, majd eladják, az, hogy is mondjam? − különös érzéseket kelt. Ilyet sem láttunk még − talán a második világháború végén lomizhattak így szovjet területen a menekülő német lakosság vagy a megölt német katonák használható cuccai között.
3) Nem láttunk még olyan tömeges bevándorlást, melynek célja nem a letelepedés, hanem a több európai államon való gyors áthaladás és egy harmadik országba történő bejutás. Első látásra az is meglepő, hogy a schengeni övezethez tartozó Görögország állami szervei közvetlen segítséget nyújtanak a tiltott határátlépéshez, amikor átsegítik a tömeget a szomszédos Macedóniába. Világos, hogy ezzel szemben a dublini szerződésben foglalt kötelezettségek életszerűtlenek és tömegesen átjátszhatók. Ha a magyar hatóságok nem vesznek ujjlenyomatot a határon, megszegik kötelezettségüket és ellenőrizetlenül engednek be több ezer, több tízezer embert. Ha pedig megteszik − akár erre kényszerítve a rejtőzködni vágyókat −, fennáll a veszély, hogy a menekülteket nem fogják máshol befogadni, magyarán itt ragadnak, akaratuk ellenére. Természetesen közös európai hadsereggel, közös külső határvédelemmel egészen másképp lehetne kezelni (nem megoldani!) a válságot, de erről a máskor oly közlékeny európai vezetők inkább hallgatnak.