„Lehet, hogy ezek az új feszültségek, erőszakos cselekmények akkor is megjelennek/megtörténnek, ha nincs az állami kampány.
Egyszerűen csak azért, mert most tényleg sokkal több menekült érkezik Magyarországra, mint korábban. Többet találkoznak velük az emberek, beleértve a szélsőséges, agresszív embereket is. Több a súrlódás.
De persze az is lehet, hogy ha nincs az idegenellenes kampány, akkor ezek a dolgok nem, vagy nem pont így történtek volna meg.
Nem könnyű eldönteni. (…)
A Harvard 2014-es kutatásában David Yanagizawa-Drott a ruandai népirtás, és az állami propaganda összefüggéseit vizsgálta. (…)
Yanagizawa-Drott azt vizsgálta, hogy az egyes ruandai falvakban mennyire volt tisztán vehető a szélsőséges RTLM rádió, és hogy ehhez képest a környéken később hány embert vádoltak meg a népirtással összefüggésben. Az adatokat mindenféle egyéb körülményetől (a települések etnikai összetétele, lélekszáma, stb.) megtisztítva arra jutott, hogy a gyűlölködő rádió bizonyíthatóan 12-13 százalékkal növelte az erőszakot. A falvakban, ahol tisztán fogható volt az adás, és környékükön többen vettek részt a tuszik lemészárlásában. Összességében 51 ezer ember vett részt az öldöklésben kifejezetten a rádió miatt, akik valószínűleg nem gyilkoltak volna, ha nincs a tuszik elleni propaganda.”