Az Átlátszó oktatási aloldala arról ír, hogy bizonyos bürokratikus rugalmatlanságok miatt komoly akadályokba ütközik a Romániában alapfokú diplomát szerző magyarok jelentkezése magyarországi mesterképzésre. A portál azt írja, van, aki lemaradt a felvételiről az Oktatási Hivatal merevsége miatt.
A probléma egyik gyökere, hogy a román felsőoktatásban rendszerint később állítják ki az alapfokú képzést végzettek számára az oklevelet, mint a magyarországi intézmények felvételijéhez szükséges dokumentumok leadási határideje. Ráadásul a tanulmányok befejezését igazoló, de még a diploma átvételét megelőzően kiállított okiratokat a magyar szervek hivatalosan nem fogadják el. Ennek eredményeként tavaly a pórul járt erdélyi jelentkezők egyéni jogorvoslati kérelmeket adtak be az őket ért hátrány kiküszöbölésére.
Az Oktatási Hivatal végül pozitívan bírálta el a kérelmeket, de mostanáig nem módosított a szabályokon, mert a hivatal azt hitte, idén a romániai hallgatók már korábban átvehették az okleveleiket. Ezt abból gondolták, hogy ebben az évben már a jelentkezési időszak elején is érkeztek be ottani oklevelek. Ez a feltevés azonban tévedés – írja cikkében Unyatyinszki György – mivel az idén beküldött román oklevelek azoktól a hallgatóktól származnak, akik tavaly végeztek, de akkor nem vállalták a fenti bürokratikus hercehurca kockázatát, és inkább vártak egy évet.
Az Átlátszó oktatás arról is ír, hogy a magyar egyetemek példásan kezelték a helyzetet 2014-ben: még az egyéni jogorvoslati eljárások befejeződése előtt megfelelően tájékoztatták az érintett leendő hallgatókat a kezdődő tanévvel kapcsolatos tudnivalókról, és lehetővé tették számukra, hogy az órákat hallgatói jogviszony hiányában is látogassák.
Az Oktatási Hivatal azzal indokolja a problémát, hogy a Románia és Magyarország közötti egyezmények nem mondják ki: a tanulmányok befejezését igazoló okirat a diploma helyett elfogadható. A Főtér.ro-nak Király András oktatásügyi államtitkár és a Babeș-Bolyai Tudományegyetem rektor-helyettese, Soós Anna is azt mondta, hogy a helyzet meg fog oldódni, de idén ehhez még mindig egyéni különeljárásokra lesz szükség.