Kedves Pierre!
Beszéljünk őszintén! Mint félbevándorló a bevándorlóval. Pályafutásod miatt megérdemled a tiszteletet. Életutad igazi sikertörténet. Libanoni diákból magyarországi orvossá, kórházigazgatóvá, utána pedig Fideszes képviselővé váltál. Nem kis teljesítmény, le a kalappal! Biztos vagyok benne, hogy mindezt úgy érted el, hogy közben soha nem vetted el magyarok munkáját, hiszen egyetlen arra érdemes bennszülött sem pályázott az általad betöltött pozíciókra.
Éppen fényes pályafutásod miatt az Indexnek – bevándorlás témájában – adott interjúd igencsak méltatlan. Nem egy sikeres, magabiztos, integrálódott külföldi, hanem egy kimosakodott arab képét tükrözi, aki sikerei és eredményei ellenére sem tudja levetkőzni az eredeti kultúrájából magával hozott szervilizmust, kisebbrendűségi komplexust és törzsi öntudatot. Az interjúból kirajzolódó Daher Pierre Kosztolányi villamosának utasaira emlékeztet, akik, miután nagy nehézségek árán felkapaszkodtak, fintorogva lenézik, és legszívesebben lelöknék az új felszállókat.
Megértem, hogy „teljes mértékben egyetértesz” Orbán Viktorral. Mindketten tudjuk, hogy a Közel-Keleten ez úgy megy, hogy ha a patriarcha (arabul za’ím) valamit mond, akkor az meg van mondva. A klienseknek azzal csakis egyetérteni lehet, azt csak megerősíteni szabad. Különutas, a fő csapásiránytól akár csak árnyalatokban elérő véleménynek nincs helye. Félreértés ne essék: nem a véleményeddel, hanem a szervilis magatartással van a probléma. Az Orbán Viktor által felvázolt bevándorláspolitika irányával nagy vonalakban magam is egyetértek. Más kérdés ugyanakkor, hogy a populista, már-már ostoba kommunikáció miatt nem csak félbevándorlóként, de a témával foglalkozó kutatóként is forr a vérem.
Az indexes interjúdat olvasó laikus azt hiheti, a libanoni valamiféle különleges faj, mely Isten ajándékából kiemelkedett a barbár közel-keleti masszából. Azt mondod, a gondot nem is a Nyugaton élő valódi libanoniak okozzák. Van egy rossz hírem. A tizenötmillió libanoni kivándorló közt elenyésző a hozzád hasonló „valódi libanoni”. Pontosabban szólva: legalább annyira „valódi” a berlini szalafita, a párizsi drogárus vagy épp a Sydney strandjain szőke lányokat zaklató fiatal suttyó is. Egyébként is: komolyan gondolod, hogy harminc évvel azután, hogy gazdasági okokból hátat fordítottál szülőhazádnak, éppen Neked tiszted eldönteni, hogy ki az igazi libanoni és ki nem?