Valóban a statisztika szerint 2013-hoz képest csaknem háromszorosára nőtt a korrupciós bűncselekmények száma, de én ezt nem a cselekmények növekedésének tudom be, hanem annak, hogy ennyivel jobb lett a felderítés.
„Szóba került-e a V4-es találkozón a halálbüntetés témaköre? Egyáltalán ön mit gondol erről?
Nem került szóba. Úgy gondolom, hogy a büntetési rendszerről való döntés az a mindenkori jogalkotó feladata, amely különböző szempontokat mérlegel. Kétségtelen tény, hogy Magyarországon egy alkotmánybírósági döntéssel kiiktatták a halálbüntetést a büntetési rendszerből, és vannak olyan nemzetközi szerződések, amit hazánk aláírt a halálbüntetés tilalmáról. Úgy gondolom, a halálbüntetés lehet vitatéma szakmai szempontból is, hogy hatékony vagy sem. A legfontosabb szakmai ellenérv, hogy nem küszöbölhető ki a tévedés következménye.
Ha a magyar jogalkotó visszahozná a halálbüntetést, ön továbbra is maradna legfőbb ügyész ?
Megmondom őszintén, ezen nem gondolkodtam, hiszen potenciálisan nem merült fel, hogy újra bevezetik Magyarországon. Most arról folyik a vita, hogy van-e létjogosultsága az erről folyó vitának… (…)
A brókerbotrányok nyomozásában számos vád érte a rendőrséget és az ügyészséget is, hogy sokat vártak a meggyanúsításokkal és más nyomozati cselekményekkel. Ön hogy látja ezt?
Az összes brókerügyben gyorsan és szakszerűen végezték a feladatukat a szervek, én nem is értem az erről folyó polémiát. Az tény, hogy éppen az ilyen bűncselekményeknél nem jellemző a gyorsaság, de ezekben az esetekben olyan nagy erőket mozgósított a nyomozó hatóság és az ügyészség, amelynek eredményeként két héten belül eljutottunk a gyanúsításokig, a bíróság pedig letartóztatta a gyanúsítottakat, így megerősítve a megalapozott gyanút. Sor került a vagyonbiztosítási intézkedésekre is, sőt azóta például a Hungária Értékpapír ügyében még további gyanúsítás is történt. Én azt látom, hogy a nyomozások jól és jó irányba haladnak. Az apró munka viszont még csak most következik, nagyon sok számláról kell tisztázni az ott lévő pénz eredetét, a tovább utalását és a többit. Mivel ez évekig tartó munka lenne, utasítást adtam arra, hogy szerezzünk be egy olyan, egyébként igen drága szoftvert, amelynek segítségével a lefoglalt és megszerzett adatok viszonylag gyorsan feldolgozhatóvá válnak. Nem tagadom, itt még elég sok munka van, de a bűncselekmény jellegéhez, súlyához, az elkövetés időtartamához képest, a nyomozás jól és gyorsan, nagy erőket mozgósítva halad. ()
Az ügyészségi statisztika szerint is nőtt a korrupciós bűncselekmények száma, tehát ezek szerint igaza van a hazánkat korrupciós vádakkal támadó külföldnek? Hogyan látja ön ezt?
Valóban a statisztika szerint 2013-hoz képest csaknem háromszorosára nőtt a korrupciós bűncselekmények száma, de én ezt nem a cselekmények növekedésének tudom be, hanem annak, hogy ennyivel jobb lett a felderítés. És ez az ügyészséget is dícséri. A korrupciós látencia minden országban magas, de ha így megugrik, egyik évről a másikra az ilyen jellegű bűnelkövetések száma, az egyértelműen azt jelzi, hogy a felderítésben történt a változás. Ez szerintem Magyarországon is így van. Én nem látom ezt az országot korruptabbnak, mint a térségünk bármelyik államát, sőt biztos, hogy több országnál itt jobb a helyzet e tekintetben.”