„Örök szerelem, ettől nem lehet elszakadni” – így vallott a visszatéréséről a Mandinernek az olimpiai bajnok
Szász Emese a decemberi országos csapatbajnokságon a gyermekei előtt léphet ismét pástra.
Nálunk, Szlovákiában annyira példás az együttélés. Tény, hogy a magyar kisebbség tagjainak is vannak gondjaik, ám ezek alapvetően ugyanazok, mint az ország más, hasonló problémákkal küszködő részeiben élőké. Interjú.
„A komáromi út után azt írta a Facebook-profiljára: »A szlovákok és a magyar kisebbség viszonyáról nem szeretnék írni. Nem találkoztam senkivel sem, akinek a legkisebb problémája is lenne.« Tudja, miért veszélyesek az ilyen kijelentések?
Komáromban azt mondta nekünk a polgármester: »Ahogyan figyelem, milyen gondok vannak a nagyvilágban, azt szoktam mondogatni, eljöhetnének hozzánk megnézni, hogyan lehet békésen egymás mellett élni.« Nálunk, Szlovákiában annyira példás az együttélés. Tény, hogy a magyar kisebbség tagjainak is vannak gondjaik, ám ezek alapvetően ugyanazok, mint az ország más, hasonló problémákkal küszködő részeiben élőké: kevés a munkalehetőség, a fiatalok elvándorolnak.
A hazai magyar politikusok szerint Dél-Szlovákiát a kormány elhanyagolja. Hogyan látja: eleget tesz a kormányzat azért, hogy a magyarlakta régiókban is legyen elég munkalehetőség?
Több más régióban is hasonló problémák vannak. Pont ilyen kérdéseket kaptam Sztropkóban vagy Felsővízközben. Minden egyes magas munkanélküliséggel küszködő kisvárosban ezt a kérdést szegezik nekem, mindegy, hogy szlovák vagy magyar a polgármester. Az egyik legfőbb probléma az infrastruktúra hiánya. A kormány szempontjából a leglényegesebb prioritásnak a régiók közötti különbségek kiegyenlítését tartom. Erről a kérdésről ismételten beszélgetni fogok a miniszterelnökkel. (…)
Visszatérve a FB-bejegyzésére. Ez azért lehet probléma, mert azt a klisét erősíti, miszerint itt minden rendben van, csak a politikusok találgatnak. Közben húsz év alatt eltűnt 110 ezer magyar, ezt pedig a magyar közösség jelentős problémának látja.
Érdekes kérdés, hogy hogyan látja ezt a magyar közösség, ha bántja őt, akkor rá kell kérdezni az okokra. Erről már beszélgettünk egy korábbi interjú során is. Számomra államfőként az a lényeges, hogy nemzetiségre való tekintet nélkül minden polgár jól érezze itt magát, hogy az emberek meg tudják valósítani álmaikat, hogy itt éljenek, ne akarjanak kivándorolni. (…)
Hogyan látja a hivatali kétnyelvűség problémáját? Van rá törvény, ám a gyakorlatban sokszor nem működik.
Ha rendszerhibáról van szó, akkor foglalkozni kell vele, ha személyes mulasztásról, az megint más. Még ha Párkányban vagy Komáromban a polgárokkal való találkozás során ez nem is hangzott el, fontos témáról van szó, mivel a törvényeket be kell tartani. A hivataloknak a polgárokat kell szolgálniuk.”