„Tudta, hogy Karcagon jobban bíztak bróker Marcsiban, mint az OTP-ben? Azért vitték a Kun-Mediátorhoz a pénzüket, amit viszont most elbuktak.
Akik Marcsiban bíznak jobban, azok előbb-utóbb mind így fognak járni. De tanulni csak akkor tanulnak belőle az emberek, ha ennek a levét nekik kell meginniuk, nem valaki más vállalja át a veszteségeket.
Itt még nem tudjuk, hogy lesz-e kártalanítás, de a Quaestor, a Buda-Cash és a Hungária károsultjait ki kell fizetni. Nagy részben a bankoknak, azon belül is az OTP-nek, csak a Quaestor miatt 55-60 milliárd forintot. Lát arra esélyt, hogy valaha visszakapják ezt a pénzt?
Vannak egyeztetések arról, hogy ezt majd le lehet vonni valamilyen adóból, de nagy a rizikója, hogy ez nem fog megtörténni. A probléma a következő: létrejön a Quaestor kártalanítási alap, a fedezetek ide szállnak át, és tudjuk, hogy Magyarországon egy egyszerű ügyben is elhúzódhat a felszámolás 8-10 évig. Nos, ez egy elég bonyolult ügy, hogy minimum ennyi ideig eltartson, és csak utána lehet majd tisztán látni, hogy mi az, ami megtérült, és mi nem. A jelenlegi egyeztetések szerint majd ezt követően lehetne valamelyik adóból levonni a befizetett összegeket. Ezért mondom azt, hogy nagy a rizikója, hogy a végén a bankszektor viseli a terheket.
Ez egyfelől nem fair, de igazából az egész társadalmat is rossz irányba befolyásolja, azáltal, hogy a döntéshozó befektetőknek bizonyos döntéseikért egyszerűen nem kell viselniük a felelősséget. Ugyanúgy nem értettem egyet azzal sem, hogy az önkormányzatok adósságát átvállalta az állam, ráadásul úgy, hogy nem vonta felelősségre azokat, akik eladósították a városokat, és nem kaptak kitüntetést vagy dicséretet azok, akik nem adósították el a településüket. Normális polgári társadalomban mindenkinek magának kellene viselni a döntéseinek a következményeit.
A Quaestor-ügyben ráadásul az is igazságtalan, hogy nagyon sokan vannak, akik éveken keresztül a piacinál magasabb hozamokat értek el, és most őket is kártalanítjuk. A legfontosabb lépés, ami már évtizedek óta elmaradt, és az államnak kellett volna megtennie, nem más, mint az, hogy a pénzügyi ismereteket kötelező jelleggel kellett volna oktatni az iskolában. Sok olyan dolgot tanulnak a gyerekek, amivel miután levizsgáztak, soha többet nem találkoznak. De azt nem tanítják nekik, hogy ha valaki a jegybanki alapkamatnál vagy egy állampapírnál 2-3 százalékponttal több kockázatmentes hozamot ígér, akkor azonnal menjenek a rendőrségre, és jelentsék fel. De minimum ne tegyék oda a pénzüket. Van 4-5 olyan alaptétel, amit ha megtanítanánk a gyerekeknek, akkor ezeket a csapdákat, amiket az elmúlt hónapokban láttunk, el tudnák kerülni. Megjegyzem, ma egyedül az OTP Fáy András alapítványa végez tömegesen pénzügyi oktatást a gyerekeknek.”