„Az ambiciózus terv lényege, hogy decemberre összegyűljön egymilliárd támogató aláírás. Itt, Magyarországon mennyi támogatóra számít?
Al Gore a világon minden hetedik embert szeretne megszólítani és arra biztatni, hogy az általa indított honlapon – a liveearth.org címen – legalább egy perc erejéig elidőzzön, regisztráljon és »emelje fel a hangját«. Mi is átvettük ezt a megfogalmazást: az elobolygonk.hu oldalon mi is azt kérjük Magyarország polgáraitól, hogy emeljék fel a hangjukat. Ez nem jelent mást, mint hogy ha egyetértenek a célkitűzéssel, akkor – egy rövid regisztráció után, ami megfelelő adatvédelmi megoldásokkal körbe van bástyázva – csatlakozzanak a felhíváshoz.
Mi a kezdeményezés célja?
Nyomást gyakorolni azokra a politikai döntéshozókra, különösen a nagy szén-dioxid-kibocsátással rendelkező országok vezetőire, akik részt vesznek majd a párizsi csúcstalálkozón. Hiszen ma már nemcsak szemtanúi, de szenvedő alanyai is vagyunk annak, amit globális felmelegedésnek hívunk, s aminek a legfőbb előidézője maga az ember. Egy több mint 270 tudósból álló testület – az ENSZ tudományos tanácsadó testülete – írt egy nagyon részletes tanulmányt, amelyben összefoglalták, hogy mire kell felkészülnie a Föld népességének, minden egyes országnak, hogyha nem változtatunk a mostani tendencián.
Ha nem változtatunk, mi történik?
A legfontosabb, hogy most még változtathatunk. Változtathatunk azzal, hogy a jövőben nem bocsátunk ki olyan sok szén-dioxidot, üvegházhatású gázt a légkörbe. Mi fog történni, ha jelentősen nő a földfelszíni hőmérséklet? Például elkezd olvadni a jégtakaró mindenütt: nemcsak a sarkvidékeken, hanem a hegyekben is. Ez megkezdődött – sőt, drámai méreteket ölt! Elkezdett emelkedni a tengervízszint, ami nagyon sok embert, akik közvetlenül a tengerpart mentén élnek évezredek óta, a lakóhelyének elhagyására fog kényszeríteni...
Azt jósolják, akár Hollandia is eltűnhet a Föld színéről.
A hollandok megtanultak védekezni, majd magasítják a gátjaikat, de például Banglades esetében ez már nem ilyen egyszerű. Ötvennégy olyan ország van, ezek kicsi szigetállamok, amelyek, ha nem vigyázunk, lehet, hogy tényleg eltűnnek a Föld színéről, ilyen például a Marshall-szigetek. Az ott élőknek más földrészekre kell költözniük. Ha nem változtatunk, szélsőséges időjárási viszonyokra kell készülnünk: ahol eddig nem volt aszály, ott gyakrabban lesz, ott pedig, ahol eddig ritkán volt árvíz, nagy árvizek várhatók. A tengerek elsavasodása következtében teljes ökoszisztémák borulhatnak föl, ami a tengeri faunát érinti érzékenyen, ez pedig természetesen a tengeri halászat jövőjét is befolyásolja. Tegyük hozzá: ma egymilliárd ember elsődleges táplálékforrása a tengerekből, óceánokból származik. Vízellátási problémák, élelmiszer-termelési és -ellátási gondok várhatók. És nem utolsósorban, ha ez a helyzet bekövetkezik, akkor azok az emberek, akik ezeken a területeken élnek, elvándorolnak majd, tehát lesz egy a mainál jelentősebb migráció is. Az ENSZ-jelentés azt is valószínűsíti, hogy a fogyatkozó vízkincs birtoklásáért háborúk robbanhatnak ki.”