Riadót fújtak Brüsszelben: rádöbbentek, hogy nagy a baj, és a magyar ötletbe kezdtek el kapaszkodni
Ráébredtek arra, hogy Európa nehezen tart lépést az Egyesült Államokkal és Kínával.
Az ügy igazi felelősei tehát - akár büntetőjogi értelemben is – ott ülnek, vagy ültek a Buda-Cash irodaházában. A másik kérdés az, hogy mit csinált a PSZÁF, illetve jogutódja az MNB az elmúlt 15 évben?
„Kik a felelősök?
Sokkal összetettebb kérdés, hogy kik a felelősek a botrányért, hiszen egy 15 éves csalássorozatról van szó. Az eléggé nyilvánvaló, hogy a BC-csoport vezetése és a felügyelő bizottság erősen érintett lehet az ügyben, akárcsak azok a brókerek, akik átverték ügyfeleiket, és meghamisították az adatokat. Az ügy igazi felelősei tehát - akár büntetőjogi értelemben is - ott ülnek, vagy ültek a Buda-Cash irodaházában.
A másik kérdés az, hogy mit csinált a PSZÁF, illetve jogutódja az MNB az elmúlt 15 évben, és miért nem vették észre már korábban a csalássorozatot? A sajtóban megjelent néhány tényre szeretnénk választ adni:
- A PSZÁF-nak nyilvánvalóan nem volt könnyű dolga, hiszen az adatokat meghamisították, így papíron valóban minden rendben lehetett. Nagyobb csalás is történt már a közel múltban: a görögök például éveken át átverték az Európai Bizottságot, és csak 2010-ben robbant a bomba, hogy a görög gazdaság is költségvetés mennyire rossz állapotban van. Az eléggé egyértelmű, hogy a PSZÁF-nak nem volt könnyű dolga.
- A PSZÁF működésében viszont nem ez az első komolyabb ügy. Gondoljunk csak a devizahitelek felfutására: a szervezet részéről akkor is hiányzott a megfelelő vizsgálat és tájékoztatás, részben ez vezetett Magyarországon a devizahiteles válsághoz.
- Ennek ellenére nem szeretnénk felmenteni a felügyeletet, mert egy komolyabb veszteség után valahogy mégiscsak sikerült felgöngyölíteni a csalássorozatot, tehát egyáltalán nem tűnik lehetetlen feladatnak. Valószínűleg egy alaposabb és átfogóbb vizsgálat során már korábban is meg lehetett volna találni a kihágásokat. Itt pedig felmerül a szakértelem hiánya. A felügyeletet mindig átjárta az aktuális politikai irányzat szelleme, és ez még inkább felerősödött, amióta az összeolvadt a Matolcsy György vezette jegybankkal. Ez egyben azt is jelenti, hogy egyáltalán nem biztos, hogy a megfelelő emberek kerültek a megfelelő vezetői pozíciókba, ezzel párhuzamosan pedig a szakértő gárda is folyamatosan felhígult.
- Ha már politika, érdemes megjegyezni, hogy egy valamiben igaza van Rogán Antalnak, de csak részben. 2009-ben valóban nem volt jó ötlet a Bajnai-kormánytól, hogy a kötelező vizsgálatot 2 évről 5 évre növeljék. Ezzel kapcsolatban azonban érdemes pár dolgot tisztázni: 1. ez nem azt jelenti, hogy ha bármilyen gyanús dolog felmerül, nem lehet vizsgálni az adott brókercéget, 2. amióta a Fidesz van kormányon már volt egy átfogó vizsgálat, és nem találtak komolyabb problémákat, mindösszesen egy pármilliós bírságot szabtak ki 3. ha Rogán Antal tisztában volt azzal, hogy rossz a törvény, akkor miért nem módosították úgy, hogy nagyobb rendszerességgel vizsgálják a brókercégeket?
Lehet elmúlt »nyócévezni« még mindig, de fontos észrevenni, hogy már lassan 5 éve a Fidesz van kormányon, ráadásul egészen mostanáig kétharmados többséggel. Így ha nagyon politikai felelősséget akarunk keresni és találni, akkor minden, az elmúlt 15 évben kormányon lévő párt felelős lehet abban, hogy Magyarországon a szabályozói környezet rosszul működött.”