Az ország esik szét, a miniszterelnök meg sehol – kiakadt a brit lap
Keir Starmer szerintük a nemzetközi politika kaszása.
Ugyanolyan mértékű erkölcstelen viselkedés piaci helyzetben körülbelül ötödannyi pénzért idézhető elő, mint egyéni helyzetben!
„Elgondolkodtató kísérlet bizonyítja, hogy a piaci tranzakciók hajlamosabbá teszik az embereket az immorális viselkedésre.
Egy piaci tranzakció sokszor okoz kárt kívülállóknak. Például egy termék előállítása és piacra vezetése együtt járhat munkások embertelen körülmények közötti dolgoztatásával, gyermekmunkával, vagy környezetszennyezéssel. Vajon igaz az a sokak által állított feltételezés, hogy a piac ráveszi az embereket immorális - a saját értékrendjüknek ellentmondó következményekkel járó - döntésekre?
Két tudós, Armin Falk és Nora Szech egy közgazdaságtani kísérlet segítségével vizsgálta ezt a kérdést. Cikküket az egyik legnevesebb tudományos folyóiratban, a Science-ben publikálták.
Szinte mindenki egyetért abban, hogy egy élet szándékos kioltása kis egyéni haszon érdekében - még ha állatról van is szó - erkölcstelen. A tudósok ezt a morális dilemmát használták a vizsgálatukhoz. A kísérletben résztvevők (német diákok) pénzhez juthattak, de csak egy fiatal, egészséges egér élete árán.
(...)
Egyértelmű tehát, hogy a piaci környezet aláássa a morális értékeket.
A kutatók azt is találták, hogy egyéni döntési helyzetben még sokkal magasabb árért, 47,50 Euróért is csak a résztvevők 71,9 százaléka hajlandó egy egér halálát okozni. Tehát ugyanolyan mértékű erkölcstelen viselkedés piaci helyzetben körülbelül ötödannyi pénzért idézhető elő, mint egyéni helyzetben!
Legalább három oka lehet, hogy a piac immorális viselkedést okoz.