„Nyár végén a Time hetilap olyan címlappal jelent meg, miszerint kitört az új hidegháború. A világgazdaság működésében mindez miként érezteti a hatását?
Egyre élesebb az orosz–amerikai konfliktus, de sokan arra keresik a választ, hogy az Egyesült Államok miért Oroszországgal viaskodik, ha a legnagyobb gazdasági vetélytársa inkább Kína. Az is egyértelmű, hogy Washington világpolitikában és a világgazdaságban betöltött szerepét Peking veszélyezteti leginkább.
Igen ám, de a kínaiak kezében van az amerikai hitelek nagy része. Ők hitelezik az Egyesült Államokat. És nincs éles politikai »ütközés«, mint Oroszországgal Ukrajna miatt.
Egyrészt csak az amerikai hitelek egy része van kínai kézben. Az a kifejezés, miszerint a »nagy része« ugyanis nem teljesen igaz. A legnagyobb amerikai vagyonkezelő egyedül 4600 milliárd dollárt kezel, míg a kínai állami tartalékalap, ami a devizatartalékot kezeli, az 4000 milliárd dollár körüli összeget kezel. Tehát a legnagyobb amerikai vagyonkezelők nagyobbak, mint az egész kínai államot képviselő devizatartalék. Az igaz, hogy Kína már túl erős ahhoz, hogy nyílt geopolitikai és gazdasági »háborúba« keveredjen vele Amerika.
Én úgy látom, hogy az Egyesült Államok megpróbálja Európát kontroll alatt tartani és az atlanti szövetséget megerősíteni, hogy így közösen – Amerika és Európa együtt – vegye fel a versenyt az egyre befolyásosabb Kínával és Ázsiával szemben. Kockázatos lehet viszont az, hogy amennyiben a hidegháború erősödik, akkor Oroszországnak nem lesz más választása, minthogy Ázsia felé forduljon. Lehetséges akkor, hogy az orosz energiatartalékok Kínában, illetve Indiában hasznosuljanak a jövőben. Egy kínai, indiai és orosz »blokk« pedig keményebb gazdasági ellenfél lenne. Azt nehéz megérteni, hogy az elméletileg zsidó–keresztény alapokon álló Nyugat miért érdekelt abban, hogy az ugyancsak keresztény kultúrkörhöz tartozó Oroszországot akarva, vagy akaratlanul »áttolja« a hivatalosan ateista ideológiájú új birodalom, Kína befolyási övezetébe.