„Terjed mostanában az a mém, hogy az amerikaiak akarják monopolizálni az oroszok helyett Kelet-Közép-Európa gázpiacát a palagázzal. (Azzal a mostanában talált rengeteg gázukkal, amivel helyben nem is tudnak mit kezdeni, és amit cseppfolyós formában exportálnak majd.)
A mém forrása talán G. Fodor Gábor Napi Gazdaságban és blogján megjelent írása volt, de azóta kezd önálló életet élni az ötlet, azért írunk most róla.
Az amerikaiak valóban fognak gázt exportálni. És ebből (talán) valamennyi Európába jut.
Ezen túl azonban a mém az energiáról való hibás gondolkodás állatorvosi lova, úgyhogy nehéz is eldönteni hol kezdjük a kritikánkat. Először csak vázlatpontokban:
- Az amerikai politikának nincs közvetlen befolyása arra, hogy hová megy az onnan exportált cseppfolyós földgáz (LNG), mert azt magáncégek adják el. Közvetett is csak alig, mert sok egymással versengő szereplő van és a kormány csak tiltani tud, utasítani nem.
- Nincs lehetőség arra, hogy egyes piacokat bárki is „magának bizosítson” az LNG-vel, mert állandóan ott vannak a versenytársak és az LNG homogén termék. Nem úgy működik, mint egyetlen csővezeték, aminek két végén függ egymástól az eladó és a vevő.
- Az amerikai (és az ausztrál) LNG-export felfutása csökkenti majd a világ LNG (és áttételesen vezetékes gáz) árát ahhoz képest, mint amilyenek egyébként lettek volna, ami a fogyasztóknak, így Magyarországnak is hasznos.
- Az amerikai LNG mindezért lehetőség Európának, és nem fenyegetés. Csökkenti az orosz függőséget/és vagy a gázárakat, miközben egyéb függőséget nem növel.”