Három szó – így reagált Orbán Viktor a magyar válogatott sikerére!
A miniszterelnök a Facebookon gratulált.
Mit ér a miniszterelnök által aláírt szakpolitikai stratégia, ha ugyanaz a miniszterelnök mond neki ellent nap mint nap?
Mit ér a miniszterelnök által aláírt szakpolitikai stratégia, ha ugyanaz a miniszterelnök mond neki ellent nap mint nap? A Migrációs Stratégiáról kérdeztük a Belügyminisztériumot, de érdemi választ nem kaptunk.
Tavaly ősztől kezdve a Komáromy-ösztöndíj keretében vizsgáltam a hazai menekültügy helyzetét. Az apropót a Vámosszabadiban létrehozott befogadóállomás megnyitása adta, de mentem egy kört a családegyesítés és az integráció területén is. A téma azért is fontos, mert idén újabb rekordot döntött a hazánkba érkező menekültek száma: a szerb határon az utóbbi hónapokban ezresével érkeztek a menedékkérők.
A menekült- és bevándorlásügy sokáig nem volt a magyar belpolitika homlokterében. Egyedül a Jobbik foglalkozott vele rendszeresen, ennyiben hasonlítanak a nyugat-európai kollégáikra. Az utóbbi időben azonban Orbán Viktor miniszterelnök is egyre gyakrabban emelte fel szavát a kérdésben: a miniszterelnök európai kérdésként értelmezi a migrációt, és a korábban uralkodó vélekedéssel szemben a kontinens demográfiai gondjainak megoldását nem a bevándorlásban, hanem a következetes családpolitikában látja, az általában bevándorlók által végzett munkahelyek betöltését pedig például az európai cigányság integrálásával oldaná meg.
Már augusztusban írtam arról, hogy ez az elképzelés szöges ellentétben áll azzal a Belügyminisztérium által 2013-ban legyártott Migrációs Stratégiával, amelyet maga Orbán Viktor írt alá. A stratégia szerint egyenesen támogatni kell a legális migrációt, és az ezzel kapcsolatos előítéletek csökkentésére kell törekedni. A cikkben több tanulmányt is idéztem, amely Magyarország esetében kimutatta: a hazánkba érkező bevándorlók általában jobban képzettek, mint a hazai munkavállalók, így olyan szektorokban épülnek be a hazai piacon, amelyekben szakemberhiány van.
Végül három kérdéssel fordultam a belügyhöz:
Emlékeztette-e a Belügyminisztérium a miniszterelnök urat, hogy mostanában hangoztatott nézetei szöges ellentétben állnak az általa aláírt Migrációs Stratégiával?
Érkezett-e megkeresés a miniszterelnök úr részéről a minisztérium felé, hogy megváltozzon az elfogadott Migrációs Stratégia szövege?
Fog-e a fentieknek megfelelően változni a Migrációs Stratégia iránya és szövege, és ha nem, hogyan oldhatók fel a fent leírt ellentmondások? Összességében: mennyit ér a Migrációs Stratégia, ha annak elfogadója nem támogatja a benne foglaltakat?
Az alábbiakban közlöm a Belügyminisztérium válaszát:
„Tisztelt Pintér Bence!
A Migrációs Stratégia változtatásával kapcsolatban javaslat, megkeresés nem érkezett a Belügyminisztériumhoz, és annak megváltoztatása nincs is napirenden. Miniszterelnök úr szavai teljesen egyértelműek és világosak.
Üdvözlettel,
Belügyminisztérium Parlamenti Sajtóosztály”
A miniszterelnök szavai ugyan tényleg egyértelműek és világosak, arra azonban továbbra sincs magyarázat, hogyan mondhatja mindezeket úgy, hogy az ország témával kapcsolatos, általa elfogadott stratégiája teljesen mást mond.