„2013-ban sem jött el tehát a konszolidáció. Én hiányolom” − írtam tavalyi évértékelőmben. Nos, a konszolidáció, az 2014-ben sem jött el, sőt! Ha tovább fokozódik a belföldi és nemzetközi helyzet, akkor aztán semmi nem lesz itt habos torta, nemhogy az élet.
2014-ben háromszor választott az ország. A szuperkompenzációval megbuherált választási rendszer újabb kétharmados többségig tolta a Fideszt áprilisban, aztán a párt tarolt az EU-választáson, végül vitte az önkormányzati posztok többségét is. Az Orbán által vizionált kommunizmus legyőzetett, Fideszország beteljesítette küldetését. A fülkékben bebizonyosodott a tétel, hogy a Fidesznek jelenleg nincs politikai szempontból mérhető ellenfele Magyarországon.
A baloldalról nincs is mit közölni. Teljesen nyilvánvalóvá vált a három választáson, hogy az ország olyan nagyon senkire sem kíváncsi a Gyurcsány-MSZP-SZDSZ-körből. Nincs az a külföldről pénzelt puccs, amely ezeket a figurákat újra népszerűvé tenné a magyarok döntő többségének a szemében. Se lendület, se üzenet, se cél, se paripa, se népes tábor. A baloldal legügyesebb politikusa még mindig az a Gyurcsány Ferenc, akit a háta közepére se kíván az ország nagy része, és aki még mindig azt a szerepet játssza a Nagy Magyar Drámában, amit egyszer – fene tudja miért – elvállalt. Az LMP megkapta a maga öt százalékát és az önidentitásában egyre bizonytalanabb Jobbik is nagyjából elérte teljesítőképességének csúcsát.
Közben viszont a Fidesz is jelentős mennyiségű szavazót veszített: 2010-hez képest százezreket a választáson, majd 800-900 ezret ősszel, a kitiltási botrány és az elhibázott, bénán kommunikált intézkedések (reklámadó, netadó, útdíj, drogteszt, vasárnapi zárva tartás) után. A megmagyarázhatatlanul gazdagodó pártelit is szálka lehet sokak szemében: magán a párton belül is kialakulni látszik egy kisebb-nagyobb konfliktus a kérdésben, miközben egye nyilvánvalóbb jeleit látjuk Simicska Lajos nemzeti oligarcha és a pártvezetés színfalak mögött zajló küzdelmének. Az ország legnagyobb tábora tehát továbbra is a bizonytalanoké: egyre kevesebben vannak meggyőződve arról, hogy Fideszország a gyógyír Magyarország bajaira, miközben egyre többen érzik a bőrükön azt, hogy Magyarország azért olyan nagyon nem teljesít jobban.