„– A napokban leginkább a kötelező drogteszt tartja lázban a közvéleményt. Jogászként megvalósíthatónak tartja ezt a tervezetet?
– Attól függ, kinél. A gyermekek esetében – ahogyan Rogán Antal frakcióvezető is elmondta – ez önkéntesség alapján szóba jöhetne, ami ebben az esetben a szülői beleegyezést jelenti.
– Tényleg módosítani kellene az alaptörvényt is?
– Nem. Általánosságban is örülök, hogy túlléptünk az indokolatlanul gyakori alkotmánymódosítások időszakán. Az alaptörvényre és nemzetközi jogi kötelezettségeinkre tekintettel kell a törvényeket elfogadni. Ez erre az esetre is igaz, ami nyilván behatárolja, hogy ebből az ötletből mi és hogyan valósítható meg.
– Több szakember is megfogalmazta már a kritikáját ebben az ügyben, elég, ha csak Péterfalvi Attilára vagy Zacher Gáborra gondolunk. Nem lett volna célszerűbb előbb például megkérdezni az ő véleményüket, és utána bedobni az ötletet?
– A távollétemben megtartott frakcióülés döntését követően az én feladatom az volt, hogy egyeztessek az Igazságügyi Minisztériummal, és január végéig fogalmazzunk meg jogilag megalapozott véleményt arról, hogy a javaslat megvalósítható-e. Ennek a feladatnak eleget fogok tenni, szerintem Trócsányi László miniszterrel teljes egyetértésben tudjuk jelezni a frakciónak, hogy mi az, ami jogilag lehetséges, és mi az, ami nem. Ezzel együtt meglepve nézem azt az elképesztő gyűlölködést, ami a javaslat kapcsán kialakult, mert annyit mindenféleképpen rögzítsünk: a jelenlegi fiatalságnál az egyik legkomolyabb probléma a drogkérdés. Ennek a felismerése szerintem nem igényel politikai szimpátiát. Utána lehet vitatkozni azon, hogy a megoldási javaslat jó, rossz, esetleg pocsék, kivitelezhető vagy kivitelezhetetlen. De még a probléma felismerésének jogossága miatt indokolt méltányosságot sem látom az ötlettel és különösen a javaslattevővel szemben.(...)
– Mennyire foglalkoznak a frakcióban a Fidesz politikusait érintő vagyongyarapodásokkal, külföldi utakkal és hasonló ügyekkel?
– Az ellenzék stratégiát váltott. Belátta az elmúlt négy év kudarcát, amelynek során azt próbálta bebizonyítani, hogy ez a kormány antidemokratikus lépéseket tesz. Erre idén három demokratikus választáson adtak csattanós választ a szavazók. Az ellenzék ezután választott egy másik utat. A médiaadó miatt bosszúszomjas és már a kiegyensúlyozottság látszatára sem ügyelő RTL Klub hathatós támogatásával korrupciós vádakkal illeti a kormánypártok tagjait. Ez a helyzet azonban nem változtat azon, hogy aki közhatalmat gyakorol és a közéletben vesz részt, annak a saját vagyonával teljeskörűen el kell tudnia számolni. Ez alapvető jogi követelmény. Van viszont egy, a polgári jó ízlés fontosságát mutató, erkölcsi természetű tanulsága is az ügynek: Magyarország összességében ma is egy szegény ország, ezért ha valaki közhatalmat gyakorol – hiába szerezte minden vagyonát jogszerűen –, akkor is tudnia kell, hol a határ a jólét és a luxus között. Szerintem nem gondolják a választók, hogy egy miniszter teljesen átlagos életet él, és nem is várják ezt el, de van olyan mértékű luxus, amitől egy politikus a mai Magyarországon jobb, ha távol tartja magát.”