Rekordot döntött a német vállalati csődök száma
A németországi fizetésképtelenségi adatok drámai növekedése nemcsak az országot érinti, hanem Magyarország gazdasági helyzetére is hatással lehet.
Érdemes odafigyelni, ha valaki Magyarországon fel akar lépni a jelenlegi destruktív erők alternatívájaként, az rengeteget tanulhat a Sziriza esetleges hibáiból vagy sikereiből.
„Az EU attól fél, a Sziriza ragadhatja magához a hatalmat (és rettegnek a tagállamok kormányai is, hiszen ennek nyomán megerősödhet a spanyol Podemos és a német Die Linke is – bár utóbbi valamelyest más kategória, hisz az egy kommunista utódpárt, amely a társadalmi igazságosság mellett az NDK-nosztalgiára is épít, és rendszeresen kampányol például a Stasi-nyugdíjak lehetséges emelésével, de ez egy másik írás témája lehet majd).
Pedig, ha jobban megnézzük, az Alekszisz Ciprasz vezette Sziriza távolról sem annyira radikális, mint amilyennek mondják (vagy amilyennek ők eleinte mutatni akarták magukat). Persze korábban gyakran emlegették, hogy hatalomra kerülve azonnal felmondják a brutális megszorításokhoz vezető segélyprogramot (a megszorításokról mellesleg Jeorjiosz Papandreu szocialista exminiszterelnök is népszavazást akart tartani még 2011-ben, de végül nem lett belőle semmi – ennek fényében pedig Ciprasz ígérete sem túl radikális), most viszont már sokkal visszafogottabban fogalmaznak: »Tárgyalásos megoldást akarunk« – mondta nem olyan rég a Sziriza negyvenéves vezetője, majd hozzátette, nem gondolt olyasmire sem, hogy ne fizessék vissza a Nemzetközi Valutaalaptól kapott hiteleiket.
John Millios, Ciprasz legradikálisabbnak tartott tanácsadója, aki tehetős szülők gyermekeként vált a hetvenes években - egyetemi tanulmányai alatt - marxistává. Legnagyobb hatással rá az Amerikából érkező vendégoktatói voltak, és persze a francia marxisták. Sztálinnal és szovjet társaival sose tudott mit kezdeni – mondja. Ő is arról beszélt a Guardiannek, hogy az EU-n (és az eurózónán) belül maradás a legfőbb prioritás. Viszont tudván, hogy Angela Merkel nem szeretne elengedni egy tagállamot sem, Millios úgy gondolja, van lehetőség manőverezésre annak érdekében, hogy:
(...)
Persze könnyen el is bukhat a Sziriza-kormány: ha hatalomra kerülve nem tudnak mit kezdeni a rájuk bízott feladattal, ha tapasztalatlanságuk miatt eluralkodik az országon belül a káosz (hiszen tagjai nem voltak még igazán a kormányzás közelében) – akkor Antonisz Szamarasz jelenlegi konzervatív kormánya jöhet ki az egész helyzetből nyertesként, hisz a választók bizonyítottnak fogják látni, hogy az évtizedek óta kormányon dohosodó dinoszauruszok tudnak csak megbízható megoldást nyújtani az ország problémáira.
Érdemes tehát odafigyelni, ha valaki Magyarországon fel akar lépni a jelenlegi destruktív erők alternatívájaként, az rengeteget tanulhat a Sziriza esetleges hibáiból vagy sikereiből.”