Nagy fogás a reptéren: több mint 700 millió forint értékben foglaltak le luxuskarórákat
Az órák eredetisége megkérdőjelezhető volt, ezért a pénzügyőrök megkeresték a védjegy jogosultjának képviseletét.
Az állam egyszerűen zéró mértékben ösztönöz arra, hogy vállalkozz, befektess, innovatív legyél, létrehozz valami újat, tartsd el magad, netán még másoknak is munkát adj. Interjú.
„Hogy lett az internetadó elleni tüntetések egyik fő szónoka?
Három hete kezdtem el munkanevén egy adófizetési moráljavító kampányt. Nulladik lépésként feljelentettem az 1990. óta a parlamentben jelen levő összes pártot amiatt, hogy élhetetlen és fizethetetlen adórendszert alakítottak ki és tartanak fenn. Aztán jöttek sorban az események: amerikai kitiltási botrány, internetadó. Az október 23-i Tedd magad szabaddá!-tüntetés szervezői felkértek, hogy szólaljak fel rendezvényükön, majd az internetadó szervezői is, hogy most kedden is. Az internetadó elleni fellépés tökéletesen illeszkedik az adófizetési moráljavító kampányba, teljesen egyetértettem a szervezők céljaival és persze fontos volt az is, hogy így még nagyobb nyilvánosságot kapjon az elindított kampány. (...)
Ön minden szabályt betart, mint vállalkozó?
Igen, erre görcsösen figyelek, ezért is mertem megtenni a feljelentést, és elindítani a kampányt, mert tudom, hogy nem vagyok zsarolható.
Évekig élt, vállalkozott Berlinben. Mi a legnagyobb különbség az ottani és a hazai adókörnyezet között?
Ez egyik fontos tapasztalat annak a különbsége volt, ahogy az állam támogatja a vállalkozást. Mikor itthon megalapítottam a cégemet, azzal szembesültem, hogy ha én vagyok a tulajdonos és az ügyvezető is egyben, akkor nyolc órára kell magam bejelentenem és minden járulékot kötelező magam után fizetni. Vagyis a vállalkozásod nulladik pillanatában azzal szembesülsz, hogy még ha csak havi nettó százezer forintos fizetést is állapítasz meg magadnak, már bevállalod, hogy évi 1.2 millió forintot benyomsz a közösbe. Nyilván nem az adózással önmagával van bajom, de azzal igen, hogy az állam tulajdonképpen figyelmen kívül hagyja azt a tényt, hogy a vállalkozó saját munkahelyét teremti meg, kockáztat egy csomó saját pénzt, rengeteg munkára kötelezi el magát és adott esetben új munkahelyeket is teremt. Akár vannak kezdetben nehézségeid, akár nincsenek, minimum évi 1.2 milliót tolj be a közösbe. Az állam egyszerűen zéró mértékben ösztönöz arra, hogy vállalkozz, befektess, innovatív legyél, létrehozz valami újat, tartsd el magad, netán még másoknak is munkát adj. Ez így egy totális agyrém. Berlinben ehhez képest, ha csinálsz egy vállalkozást, akkor az egészségügyi hozzájárulásod persze fizetned kell, de nem kell például bejelentened magad, ha nem fut a cég, nincsenek más terhek. Told bele a magad energiáját, a magad pénzét, de mi nem akarjuk, hogy ezen felül még egy csomó pénzt is befizess már az elejétől kezdve a közösbe – a német állam ezt üzeni a vállalkozóknak. Az adófizetési moráljavító kampány része, hogy létrejöjjön egy weboldal, amin ilyen és ehhez hasonló – remélem – közérthető példákat is lehet majd böngészgetni.”