Lázár János: Magyarország kormánya a legnagyobb alföldi vasútépítési fejlesztésre készül
A Fidesz az egyetlen olyan politikai közösség, amely az Alföld fejlesztését fontosnak tartotta az elmúlt harminc évben – mutatott rá a miniszter.
Ön által elmondottakból arra lehet következtetni, hogy nem is kívánnak sietni a vélelmezett szabálytalanságok miatti feljelentésekkel, hanem a lejárató kampányt akarják folytatni tovább.
„Tisztelt Miniszter Úr!
Csatoltan megküldjük a környezetvédő szervezeteknek az NCTA elleni kormányzati fellépés leállítását követelő szeptember 17-i nyílt levelét, amelyet eddig visszatartottunk, hogy megelőzzük a civil kezdeményezés esetleges összefüggésbe hozását Norvégia kormányának hasonló kezdeményezésével.
Mint várható volt, a norvég kormány nem fogadja el a KEHI jelentését, hanem saját vizsgálatot akar a sajátjának tekintett pénze elköltése és az általa kialakított támogatási program lebonyolítása szabályosságának ellenőrzésére. És mint ugyancsak várható volt, ezt fogadja el legitim eljárásnak jelentős részben a média is - számos jobboldali orgánumot is beleértve -, nem pedig azt az eljárást, ami az Ön kezdeményezésére indult el.
Lehet persze továbbra is kísérletezni azzal, hogy azt a nemzetközi - kormányzati és civil - tiltakozást, amit kiváltott az NCTA hazai adminisztrációját végző civil alapítványi konzorcium és egyes általa támogatott civil szervezetek elleni 2012 óta folytatott kampány, összeesküvésnek állítsák be; és lehet újabb és újabb körleveleket küldeni a Magyarországon székelő diplomáciai testületeknek, az Ökotárs Alapítványt kedvezőtlenül beállító igazolatlan állításokkal. De prognosztizálható, hogy ez a kormányzati magatartás egyrészt hatástalan diplomáciai szempontból, másrészt pedig - és ebben megint hivatkozhatunk jobboldali elemzők és újságírók véleményére is - súlyosan rongálja Magyarország már amúgy is erősen megtépázott tekintélyét külföldön, valamint a Kormány iránti bizalmat itthon, a civil társadalom egészében.
Az ellen, hogy a támogatás-közvetítő alapítványok jó hírnévhez való jogát sorozatosan megsértették, jogi okokból csak ők maguk tudnak fellépni, mi nem, jóllehet a rágalomkampány áttételesen bennünket is sújt mint kormány-független civil szervezeteket. Az október 22-i kormányszóvivői tájékoztatón Ön által elmondottakból arra lehet következtetni, hogy nem is kívánnak sietni a vélelmezett szabálytalanságok miatti feljelentésekkel - ami pedig lehetővé tenné a kétséges komolyságú gyanúsítások elejtését a nyomozó szervek által, vagy azok fenntartása és vádemelés esetén azt, hogy az alapítványok a bíróság előtt tisztázhassák a nevüket -, hanem a lejárató kampányt akarják folytatni tovább.
Mi bírósági tisztázást követelünk a hazai média nagy része által erősen leértékelt és a norvég kormány által is elutasított KEHI-jelentésre alapozott kommunikációs hadviselés további folytatása helyett. Másfelől a kormányzatnak is az a jól felfogott érdeke, hogy - ha nincsen elég bátorsága ahhoz, hogy visszavonja a rágalmait és nyilvánosan elnézést kérjen a jó hírnevükben megsértett személyektől és szervezetektől - a feljelentések megtételével szabad útjára engedje büntetőeljárás és az igazságszolgáltatás mechanizmusait.
Budapest, 2014. november 10.
Levegő Munkacsoport
Védegylet Egyesület”