„Nem pusztán politikai, hanem gazdasági magyarázata is van annak, hogy a Fidesz–KDNP Orbán Viktor miniszterelnök vezetésével zsinórban nyeri a választásokat. Leegyszerűsítve úgy is meg lehetne indokolni az elsöprő, kétharmados győzelmeket, hogy míg a kormánypártok képesek felmutatni – unortodox, nemzeti irányvonalra épülő – gazdaságpolitikai elképzelést, addig az ellenzéki pártok legfeljebb annyit tudnak mondani, hogy a kabinet szembemegy az alapvető európai értékekkel, az EU-val, és a piac ellenében hozott intézkedései pedig károsak. Utóbbi azonban nem program! Mellesleg Orbán Viktor miniszterelnök koncepcióját, az »unortodoxiát« – amit, mint minden más egyebet, lehet vitatni és kritizálni – a gazdasági adatok is alátámasztják. Nem beszélve arról, hogy megdőlt az a teória, hogy csak rögtönzésekre épül ez a rendszer.
Kétségtelen, hogy a második Orbán-kormány hozott számos olyan intézkedést, amely elsősorban rövid távon hatásos. Ilyenek a különböző gazdasági szegmensekre kivetett extraadók vagy éppen a rezsicsökkentés. A döntések mögött azonban körvonalazódik, hogy a kormány milyen bankszektort szeretne látni a jövőben, és miként is képzeli el az energiaszolgáltatást. Tagadhatatlan, hogy hatalmas az állami aktivitás stratégiai vállalatok, vagyonok megszerzésében – ám ebben is van rendszer, amit úgy hívnak: centralizáció.
Eközben makrovonalon is elképesztő a fejlődés: idén az EU élmezőnyébe jutott a gazdasági növekedésünk, az államháztartási deficit immár évek óta folyamatosan alacsony, és a korábbi évekhez, évtizedekhez képest nagyon alacsony a kamatszint is. De nem pusztán költségvetési háttér bukkan fel, hiszen amióta új vezetése van a jegybanknak, mintha kicserélték volna a monetáris politikát. A folyamatos kamatvágások és a növekedési hitelprogram pozitív hatásai már érezhetők. A kormány sorra köti stratégiai megállapodásait a multikkal, valamint speciális kedvezményben részesít bizonyos piaci szereplőket, jelenleg a mi családi ezüstünk az autószektor, amely ipari és exportteljesítményben is kulcsfontosságú tényezője a magyar gazdaságnak.”