Nemzeti konzultáció: arról lehet dönteni, hogyan tovább a magyar gazdaságban
A Fidesz mindenkit arra kér, hogy töltse ki a nemzeti konzultációt.
Csalások sorozata zajlik a szomszédos országokban, akár ezerszámra is. Interjú.
„– Felületes kereséssel is találni ma is működő, létező orosz honlapokat, amelyek 16 ezer euróért kínálnak egy (a jogosultság esetén egyébként ingyenesen megszerezhető) egyszerűsített honosítást. A magyar hatóságok tesznek-e valamit az ilyen ügyekben?
– Tény, hogy vannak próbálkozások. Ezeket a magyar hatóságok a lehető leghatékonyabban próbálják kiszűrni. Meggyőződésem, hogy ha egy magyar hivatalnokról bebizonyosodik, hogy korrupt volt, példát kell rajta statuálni. Azonban azzal is tisztában kell lennünk, hogy vannak szomszédaink (különösen keletebbre), ahol a közigazgatási kultúra része, hogy mindent csak pénzzel lehet elintézni, hogy a legegyszerűbb dolgokhoz is közvetítők kellenek. Nagyon sok ember van, akit (éppen az ilyen mentalitás ismerete miatt) meg tudnak vezetni azok, akiknek ez a céljuk. Ez azt jelenti, hogy megígérik: bizonyos összeg kifizetése után megszerzik az áhított állampolgárságot. Az általam hallott legdrágább »állampolgárság-szerzési szolgáltatás« negyvenezer euróba került. Aztán át is vesznek összegeket, ezer-ezerötszáz eurókat, még átvételi elismervényeket is hamisítanak, de természetesen semmiféle honosítási eljárást nem indítanak (nem is indíthatnak!) el. A pórul járt emberek egy-másfél év múltán kezdenek érdeklődni a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatalnál, s akkor derül ki számukra, hogy semmiféle eljárás nem is indult az ügyükben, csak a pénztárcájuk lett vékonyabb. Józan ésszel szinte felfoghatatlan csalásokat tapasztaltunk. Ezek az ügyeskedők, csalók azért kellemetlenek a magyar közigazgatás számára, mert a szomszédos országok egyes lakói el is hiszik, hogy csak akkor kapják meg az állampolgárságot, ha »megveszik« a tisztviselőt, a hivatalnokot, a konzuli munkatársat. Csalások sorozata zajlik a szomszédos országokban, akár ezerszámra is, esetenként ügyvédek részvételével, s ez ellen legfeljebb annyit tehetünk, hogy minél alaposabban tájékoztatunk minden szóba jöhető nyelven, hogy felhívjuk a figyelmet, hogy senki se dőljön be az önjelölt »közvetítőknek«. De mi nem tehetünk semmit azzal szemben, hogy Moszkvában vagy Vlagyivosztokban a csaló átveri-e a potenciális »ügyfelét«. Ehhez a magyar közigazgatásnak semmi köze sincs.
– Említette, hogy az illetékes hatóságok, amennyiben jelez a rendszer, közbeavatkoznak. Azonban a nagy nyilvánosság a lehető legritkábban értesül azokról az eljárásokról, amelyeket korrupt tisztviselőkkel szemben foganatosítottak…
– Vannak esetek, amikor egy-egy ügyintéző megtévedt, amelyekről tudni. Ilyen volt például az a szekszárdi járási hivatali ügyintéző, akit az esküvőjéről, menyasszonyi ruhában vittek el a rendőrök. Az olyan eseteket, amikor visszavonunk magyar állampolgárságot, nem kapja fel a média, noha közzétesszük. Ugyanakkor annak, hogy ezek az ügyek nem a legnagyobb nyilvánosság előtt folynak, természetes okai is vannak: itt a rendőrség, az Alkotmányvédelmi Hivatal, a Nemzeti Védelmi Szolgálat látja el a belső elhárítási feladatokat, amelyek közé tartozik a külföldi titkosszolgálati próbálkozások hatástalanítása is. Hatalmas eredmény például, hogy eddig minden egyszerűsített eljárásban honosított polgár adatait sikerült megtartanunk, pedig voltak próbálkozások a megszerzésükre. Hatalmas nemzetbiztonsági értéke van egy ilyen adatbázisnak. De ezeknek a szolgálatoknak a feladata a korrupciós próbálkozások kivédése is. Képzik a tisztviselőket, hogy észrevegyék a megkörnyékezési kísérleteket, de végeznek úgynevezett megbízhatósági vizsgálatokat, »próbavásárlásokat« is. Nem könnyű ezekről nyilvánosan beszámolni, hiszen operatív titkosszolgálati eszközök bevetésével folynak a vizsgálatok.”