„A skótok az északi tengeri olajbevételekből és a gazdaság szerényebben, de működő részéből képesek lesznek finanszírozni az új államot. De a brit köztisztviselői állások – amelyeket tömegesen telepítettek északra, hogy munkahelyet teremtsenek – egyszerre fognak eltűnni, ami súlyos csapás lesz. A befektetők számára pedig minden változás ijesztő, tehát félő, hogy skóciai részesedéseiktől szabadulnának, ahogy ez már el is indult. Mások szerint ezzel csak riogatnak a nagy angol bankok, hiszen a beteg City pénzügyi spekulánsai épp, hogy lehetőséget is láthatnak egy új piacban.
Az valóban üdítő, hogy az utca embere a folyamatos és érdemi vitáknak köszönhetően mindkét oldalon képes meggyőző érveket hozni. De a kampány véghajrájában előkerülnek a legcinikusabbak is. A legjellemzőbb attitűd talán a »nekünkmohácskell«. Ami számunkra persze ismerős érzés, édestestvérével az »annáljobbminélrosszabb«-bal együtt, de annál meglepőbb, hogy egy átlag brit számára is a kiábrándító és kiüresedett politikára az az érthető reakció: legalább majd ez a sokk felrázza a Westminstert, a londoni bennfentesek és a pénz által dominált politikai életet, és végre nem csak megbuktatja a kínos Cameront, hanem valamiféle konszenzust is teremthet a nemzeti minimumról. A végén még az is megtörténhet, hogy alkotmányt írnak, bár ezzel az elmúlt 4 évben szerzett tapasztalataim fényében a helyükben én nem sietnék.
A legdurvább netes kommentek – ne feledjük el, ezek itt jól nevelt britek – úgy fogalmaznak: már csak azért a látványért is megéri az elszakadás, amit az igen győzelme láttán fognak produkálni az urak, ahogy összeszarják magukat a meglepetéstől és rémülettől.
Ideiglenesen itt állomásozó külföldinek azért nem olyan vicces a látvány. Egy politikakutató számára, aki egy olyan országból érkezett, ahol épp nagy lendülettel építik az illiberális államot, egészen kivételes alkalom, hogy testközelből megvizsgálja: hogyan működik a demokrácia, amikor tényleg a nép dönt, és adott esetben ez azt is jelentheti, hogy a szemünk láttára fog összeomlani a brit államalakulat.”