Ukrajna: mit kell tudni a háborúról a szomszédban?

2014. szeptember 08. 10:27

A világpolitikai vetélkedés kiéleződése egybeesik az orosz energiavagyon felértékelődésével és az USA szempontjából Európa orosz függőségével.

2014. szeptember 08. 10:27
Döry L.
Fent és Lent

„A nemzetközi jogi értelmezés esetén érdemes figyelnünk arra, hogy maga ez a nemzetközi jog (amelyből az következik, hogy Oroszország megsérti Ukrajna szuverenitását, így a nemzetközi jogot) – nem a szereplőktől független semleges mechanizmus. Ez a nemzetközi jogi keret a Nyugat hegemóniájának egyik megnyilvánulási formája. Olyan intézményrendszer és fogalmi hálózat, amely úgy állapítja meg a szabályokat, ahogyan egyes szereplők érdeke azt megkívánja. Az euroatlanti világ érdekei szerint alakul az, hogy mikor ad elsőbbséget a nemzeti kisebbség önrendelkezése elvének és az ezt érvényesítő nagyhatalmi intervenciónak az állami szuverenitással szemben (Koszovó) – és mikor állapítja meg az ellenkezőjét (Ukrajna). Eszerint a nemzetközi jog szerint tehát az albán kisebbség érdekében katonailag jogszerűen beavatkozhat az USA és később kiszakíthatja azt Szerbiából, de Oroszország az Ukrajnában élő oroszokra hivatkozva nem avatkozhat be és nem szakíthatja el az érintett területeket. A nemzetközi jogra hivatkozó diskurzus nem lendül mozgásba attól, hogy a kijevi hatalom a keleten élő fegyvertelen saját lakossággal szemben is alkalmaz tüzérségi támadást, míg más hasonló esetekben háborús bűncselekményt állapított meg. (...)

Hasznos látni, hogy az egy hatalmi-szövetségi rendszerbe tartozó (NATO és EU) tagországok érdekeit is eltérően érinti a konfliktus (itt és itt). Az Egyesült Államok számára másodlagos fontosságú, hogy az Oroszországgal szembeni szankciós politika milyen károkat okoz európai szövetségeseinél, akik közül egyesek - Bulgária, Magyarország, Németország, Olaszország – eltérő mértékben, éppen érintettségük miatt is, más elbánásban részesítenék Oroszországot.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 25 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
ciprióta
2014. szeptember 09. 07:13
akkor néhány gondolat az orosz energiafüggőségről...l. a brend olaj mai ára 98 dollár per barell. A gáz tőzsdei spotára európai átadással 320 dollár. Ez husz százalékkal alacsonyabb ,mint akár fél évvel ezelőtt. Az orosz gázfeltárás visszafogásán dolgoznak jelenleg a gazpromnál,miután a forgalom érezhetően esik vissza. A kinaiak visszafogták az energiaimportot, várják a további árzuhanást, majd akkor készleteznek. Hogy ez mikor lesz ,ma senki nem képes prognosztizálni. Na ennyit az orosz energiadiktátumról.
Brigadéros
2014. szeptember 08. 21:47
Korábban az oroszok nyomtak el minket (persze szövetségesként), most meg az USA (persze szövetségesként). Egyik kutya, másik eb...
Brigadéros
2014. szeptember 08. 21:45
Világos írás, és csak egy újabb adalék a szokásos "kettős mércére"
Akitlosz
2014. szeptember 08. 19:10
Jó ez a cikk, csak hosszú. Egy mondatban összefoglalható ez a "nemzetközi jog". Amit az Amerikai Egyesült Államok megenged magának, azt nem engedi meg senki másnak sem.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!