A rezsidémon felfalta a józan észt

2014. szeptember 26. 13:45

Az az állítás, hogy egy állami közműszolgáltató hatékonyabb működésre képes, mint a magántulajdonban lévő szolgáltatók, nos ez egyszerűen nem igaz.

2014. szeptember 26. 13:45
B. F.
Kettős Mérce
Ami a hatékonyan működő állami közműszolgáltatót illeti, ez a kijelentés több mint problémás. A hatékonyság (leegyszerűsítve) azt jelenti, hogy adott erőforrások felhasználásával a lehető legtöbbet hozzuk ki a »helyzetből«. Még elméleti síkon is kérdéses, hogy egy köztulajdonban lévő vállalat képes-e a magántulajdonban lévő vállalatok hatékonysági szintjét elérni, hiszen ez utóbbi esetében a tulajdonos(ok) profitérdeke természetes ösztönzőként hajtja a vállalati menedzsmentet, hogy egyre alacsonyabb darabköltség mellett termeljen/szolgáltasson a vállalat. A profitmotívum nem pusztán a bevételek maximalizását, de a termelési költségek minimalizását is jelenti.

Az állami (köz)tulajdon esetében ugyanakkor eltűnik ez az ösztönző erő! Ez nem jelenti azt, hogy nem lenne előnyös az állami tulajdon, hiszen eltűnik a bevétel maximalizálásában való érdekeltség is, ami egy monopólium esetében például alacsonyabb értékesítési árat és ez által nagyobb fogyasztói jólétet eredményezhet. De ezzel együtt eltűnik a költséghatékonyságra való törekvés is! Könnyen megeshet, hogy miközben az alacsonyabb árak okán a fogyasztók jobban járnak, de a pazarló termelés miatt mégis társadalmi veszteség keletkezik. A költség oldali hatékonyság hiánya miatt ugyanis ezek a vállalatok gyakran veszteségesek, amely veszteséget aztán a tulajdonos állam kénytelen fedezni a közösből, vagyis az adófizetők forintjaiból. (...)

A jelenlegi magyar valóságban az az állítás, hogy egy állami közműszolgáltató (akár holding, akár nem) hatékonyabb működésre képes, mint a magántulajdonban lévő szolgáltatók, nos ez az állítás egyszerűen nem igaz. Ebből következően az sem igaz, hogy a hatékonyabb állami cégek majd alacsonyabb árakkal tudnak megjelenni a piacon és kényszerítik ki az árversenyben az általános árcsökkentést. Ezzel szemben az lehetséges, hogy az állami szolgáltatók képesek lesznek a jelenlegi piaci ár alatt kínálni szolgáltatásaikat, amennyiben működésük az adófizetők pénzéből évi párszor sok 10 milliárddal meg lesz támogatva. Az állami támogatás lehetővé teszi, hogy a piaci ár alá menjen a vállalat – ez éppen az eladási ár függetlenítését teszi lehetővé a termelési költségektől –, de ez a működésmód (alacsony ár + állami támogatás) nem jelent hatékonyságot. Sőt, nem jelenti fogyasztó jólét növekedését sem, hiszen az állami támogatás forrása az általunk, fogyasztók által befizetett adó.
Amerika választ! Kövesse élőben november 5-én a Mandiner Facebook-oldalán vagy YouTube-csatornáján!
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 17 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Gombóc XVI. Artúr
2014. szeptember 27. 11:27
"Az az állítás, hogy egy állami közműszolgáltató hatékonyabb működésre képes, mint a magántulajdonban lévő szolgáltatók, nos ez egyszerűen nem igaz." Már Kádár elvtárs is megmondta, hogy a Párt mindenre odafigyel ezért az embereknek csak jobb lehet az, amiről a Párt dönt!!!!!
luga
2014. szeptember 26. 15:56
Hát, ha a hatékony működés abban áll, hogy nagy bevétel kis ráfordítás, akkor biztos igaz.
lalinagypapaa
2014. szeptember 26. 15:47
Nagyon régen,talán senki nem emlékszik,lett gmk,vgmk és láss csodát természetesen a válalatok tönkre mentek.Egyébként a mai napig az állami válalatok nyereséggel működnének.
egyetmondok
2014. szeptember 26. 15:07
Nem is az a kérdés,hogy hatékonyabb vagy sem. Az a lényeg,hogy a (kormányt)támogatók úgy képzeljék,sokan és erősen,hogy ezzel gátat lehet vetni két rossz jelenségnek: 1. az árak emelkedése 2. az esetleg képződő profit magánzsebbe vándorlása (ha állami tulajdonban lesz profit,az se baj éppen,mert abból pl.meg lehet emelni az eü-ben a fizetéseket).
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!