Természetet, fantáziát! Jegyzetek Békés Márton utolsó lázadásához

2014. július 09. 14:19

A hatvanas évek sci-fi lázálmait éljük: összezsugorodott a világ, minden információ csak egy kattintásra van, monitorok vesznek körül bennünket. A technológia káros a társadalomra, fásulttá teszi a lelket, kiöli a kalandot a világból és ész nélkül szennyezi a természetet. Jó ez nekünk így?

2014. július 09. 14:19
Pintér Bence
Mandiner

lazadas_1.jpg

Kőtáblán, papiruszon vagy barlangrajzon szamizdatban terjesztve az aluljárókban mondjuk meggyőzőbb lenne ez a szöveg” − írtam a Jobbklikk Facebook-falára, amikor megosztották Békés Márton Az utolsó felkelés című könyvének előszavát. Vicces dolog a szilícium természettel szembeni határsértéseit felhánytorgató pamfletet laptopon olvasni. Aztán a Chrome Instapaper-kiegészítőjét használva lementettem a könyv egy részének alapjául szolgáló három őszi cikket az okostelefonomra. A cikkek jó részét a villanymeghajtású metrón olvastam el. A metrón nem láttam állatokat, a lelkemben azonban egy aranyos kiscicás animgif kezdett bólogatni, ahogy a harmadik cikk végére értem. Már akkor éreztem, hogy nincs mese, nekem kell ez a könyv.

Akadémikus elemzés helyett most arra koncentrálok, mennyit is fog meg az én életemből Békés könyve. Foglaljuk össze röviden, mi is a téma! A korábban többek között Németh Lászlóval és az amerikai neokonokkal foglalkozó történész, ifjúkonzi publicista szerint az egyre gyorsabb ütemben fejlődő technológia káros a társadalomra, fásulttá teszi a lelket, kiöli a kalandot a világból és ész nélkül szennyezi a természetet. Nem mi uraljuk a Gépet, a Gép ural minket. Ez ellen Békés Márton szerint harcolni kell, és ebben a harcban két szövetségese maradt az embernek: a természet és a fantázia. A városokat visszafoglaló állatok. Az elhagyott épületekbe bekúszó növények. A gépek önkéntes kikapcsolása. Azt sejtem, hogy Békés Márton feltehetőleg nem egy Budapest környéki erdőben él vadászó-gyűjtögető életmódot és nem is lúdtollal írta pergamenre a könyvet. Még az is lehet, hogy van mobiltelefonja a Facebookot is szokta használni.

De el lehet intézni ennyivel a könyv témáját? Nehezen.

Ha csak egy átlagos napomat nézem, akkor reggel a telefonom csengésére ébredek, majd reggeli után bekapcsolom a laptopom és átfutom a szokásos hírcsatornákat. A metrón tízből nyolc ember a telefonját vagy a tabletjét böködi. Ezután a Mandiner szerkesztőségében 4-6 órát a laptop előtt ülve híreket szerkesztek. Ebéd közben néha megint csak átfutok egy-két obskúrusabb hírforrást, de mondjuk az ebédemet még sosem fotóztam le. Aztán ha éppen nem egy könyvbe vagyok eltemetkezve, akkor hazafelé a metrón szintén a telefonomon olvasok hosszabb-rövidebb cikkeket.

Otthon bekapcsolom a laptopot, és nekiállok írni valamit vagy megnézek egy sorozatepizódot. Ha a kanapén olvasni kezdek, nagyjából húsz percenként valami eszembe jut az éppen olvasottakról és leülök böngészni a Wikipédiát. Vagy csak egyszerűen őrülten csipog a Facebook. Este elmegyünk mondjuk sörözni, de ha kicsit leül a beszélgetés, rögtön előkerül a romkocsmák félhomályában a derengő kis monitor, ellenőrizzük az emailjeinket, lájkolunk a Facebookon: merengünk.

Az uralkodó világnézet szerint ez jó nekünk. Én egyre kevésbé érzem így.

Pearl Jam - Do The Evolution (1998)

A hatvanas évek sci-fi lázálmait éljük: összezsugorodott a világ, minden információ csak egy kattintásra van, monitorok vesznek körül bennünket. Ha már a természetet nem sikerült megtörni, alkottunk magunknak sajátot, ami viszont egyre inkább eluralkodik rajtunk. Naponta születik több száz, többnyire értelmetlen új okostelefonos alkalmazás. Jönnek a viselhető eszközök, az okosruhák, az önmagukat vezető autók, a drónok, már feszültségeket szül Kaliforniában a Google Glass.

A minap belefutottam ebbe a cikkbe, ahol az értelmetlen okostelefonos alkalmazásokból gyűjtöttek össze párat. Van itt öngyújtó- és borotva-alkalmazás, ostor-szimulátor, vagy az Értelmetlen Játék, ahol minden másodpercért pontot kapsz, ha nem emeled fel az ujjad a képernyőről. Nem került be a cikkbe, de a söröskorsó-alkalmazás is hasonló magasságokat ostromol. Van aztán egy sereg olyan app, amivel a többi alkalmazásunkat tarthatjuk kordában. Vagy éppen a magunkat: a BreakFree alkalmazás figyeli, hányszor nézzük meg naponta a telefont és hogy melyik alkalmazást mennyiszer használjuk.

Eközben a természet pusztul körülöttünk. Fajok halnak ki, jégsapkák olvadnak, ömlik a szenny a folyókba, tűnnek el az esőerdők. Mindez persze a fejlődés, a piacgazdaság és a demokrácia nevében. Akinek ez nem tetszik, az álmodozó. A technika segítségével vírusként szaporodott el az emberiség a Földön, önmagunk fenntartásához egyre több gépre, minél kifinomultabb technológiára van szükségünk. Persze manapság arra is használhatjuk a fejlődés csodáit, hogy csökkentsük a pusztítást vagy éppen hogy jóvá tegyük. Nehéz lesz.

Elefántok vagyunk a porcelánboltban. Pontosabban: bárcsak az elefántok lennének inkább a porcelánboltban. Egyetértek Békés kalanddal és unalommal kapcsolatban tett megállapításaival is. Azt mondhatnám, hogy a manapság már az a kaland, hogy elgyalogolsz a Minecraft-világ végére. Pedig egész egyszerű némi kalandot kerekíteni magunknak: múlt szerdán okostelefon nélkül próbáltam megtalálni egy kávézót, amiről annyit tudtam, hogy egy bizonyos környéken van. Három koppintás (de hülye szó) lett volna persze megkérdeznem ezt barátunktól, a Google-től, de nem akartam. Húsz perc bolyongás lett a történet vége. Kaland. A Street View világában már a fél föld bebarangolható anélkül, hogy elhagynánk a szobát. Hősies tetteket hajtunk végre a számítógép képernyőjén Batmanként; gyáván, névtelenül gyalázkodva nyilvánítjuk ki véleményünket a kommentszekciókban; szegény pixeldisznókat abúzálunk mérges pixelmadarakkal a telefonok kijelzőin.

És miközben minden itt van egy karnyújtásnyira, egyre inkább bezárkózunk. Itt írtam például arról, hogy a tavalyi év leglátványosabb filmje, a Gravitáció milyen pesszimistán viszonyul az emberi fantázia utolsó nagy határvidékéhez, az űrhöz. Csakis a fantázia megölésére tett újabb kísérletként tudom értelmezni azt a Google Glassre fejlesztett alkalmazást, amely lehetővé teszi, hogy szex közben a szintén Google Glasst viselő partnerünk szemszögéből láthassuk magunkat aktus közben. Irány a szép új világ.

bekes_borito_k.jpgAz utolsó felkelés egy gördülékenyen megírt, olvasmányos vitairat mindennapi világunkról. A szövegben bőségesen idézett szerzők sora bizonyítja, hogy Békés nem az első forradalmár a világon a konformizmus, a technika és a televízió ellen, azt viszont meg kell hagyni, hogy Magyarországon nem sok erről szóló könyvet olvashattunk magyar szerzőtől. Néhol kicsit túl sok a ciráda, vagy túl van tolva egy-egy bicikli, de magunk is láthatjuk, hogy például az állatok nap mint nap jönnek és félelmet keltve bűnöznek.

Visszafoglalják a várost? Vagy csak idomulnak a modern környezethez és nemsokára elkezdenek tévét nézni? Ki tudja?

És tartom, hogy a könyv meggyőzőbb lenne kőtáblán, papiruszon vagy barlangrajzon, szamizdatban terjesztve az aluljárókban.

*

Békés Márton: Az utolsó felkelés; Századvég Kiadó, 2014.

 

 

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 12 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
ÁrPi
2014. július 09. 19:16
Ööö.. Pdf link?
Akitlosz
2014. július 09. 16:18
Tudnám mik lehetnek azok a folyton emlegetett romkocsmák. Láttam már pár kocsmát, - a többségüket csak kívülről persze - de egyik sem volt rom, még Budapesten sem. "kiöli a kalandot a világból" Az emberek többsége nem vágyik kalandra, és evolúciós szempontból ez így a jó, mert így tudják békében és biztonságban felnevelni a következő generációt. Van egy kisebbség, akik nem képesek meglenni a napi adrenalin adagjuk nélkül. Rájuk is szükség van, mert őket lehet elküldeni a Marsra, ők pottyannak le a Mount Everestről, s persze ők esnek kómába is, miután nekisíeltek egy fának. Szóval hasznosak ők is, de az nem lenne jó, ha többen lennének, mert szükségtelenül kockázatos és veszélyes azaz kalandos életet keresnek maguknak, így kisebb az esélyük a békés öregkor elérésére, s a gyermekeik biztonságos felnevelésére. Manapság a többségnek éppen elég kaland átkelni a kijelölt gyalogátkelő helyén. --- A jég elolvadás ugyan nem jelenti a természet pusztulását, csak átalakulását. Nincsen "globális felmelegedés". Volt már a Földön a mainál jóval melegebb és jóval hidegebb is. Nem kell parázni. Ma annyi történik, hogy kifelé tartunk az utolsó jégkorszakból. A média azonban szeret riogatni, mert egyes emberek szeretnek szörnyülködni, s ezt az igényt szolgálja ki. A normális élet egyetlen hírszerkesztőt sem érdekel. Botrány, katasztrófa, bűnügy, baleset kell. --- Miről is szól a cikk? Egy könyvről? Könyv a XXI. században? Micsoda ósdi módi már manapság könyvet kiadni! A könyvek rengeteg helyet foglalnak, a mai lakásokban már nincsen könyvtárszoba, nem alkalmasak sok könyv tárolására. Ráadásul a könyvek használata nagyon nehézkes. Hiába tudom egy információról, hogy egy könyvben olvastam, nehéz megtalálni. Meg kell találnom a könyvet először, aztán a könyvben az információt, nagyon nem könnyű és időigényes. Ezzel szemben egy számítógép és egy internet sokkal kisebb helyet foglal és hipp-hopp árad az információ tenger. Elolvashatok olyan könyveket is, amelyeket különben máshogyan soha. Úgyhogy nem hinném, hogy rossz irányba menne az emberiség, legalábbis a könyvek, internet terén biztosan nem. Az ókorban grandiózus munka volt az emberiség tudását összehozni egy helyre az alexandriai könyvtárba. Már akkor is érezték az ottani emberek, hogy fontos, a tudás egy helyre gyűjtése és hozzáférhetővé tétele. Csakhogy az a könyvtár többször is leégett, hol a rómaik találták el a hajókatapultjaikkal véletlenül, már ha véletlen az, hogy lövik a kikötőt de mellé megy, hol a keresztények pusztították el, hol meg a mohamedánok. Ezzel örökre és végérvényesen megsemmisítve az emberiség tudásának egy fontos és jelentős részét. A tudósok csapatmunkája sem igazán volt egyszerű, sem gyors régen. Egyetlen levélváltás is eltarthatott hónapokig. Ehhez képest az internet illetve a mai kor nyújtotta technológiák jelentősen megkönnyítik és meggyorsítják a fejlődést, a tudáshoz való hozzájutást, a kapcsolattartást. Ráadásul ma már annyi az információ, hogy azok könyvekben el sem férnének. A jövő űrhajóinak szükségük lesz a Tejútrendszer térképére. Ezt könyvekben ábrázolni és bezsúfolni egy űrhajóra ... hát amellett, hogy nem igazán praktikus kimondottan lehetetlen is. "Vagy csak idomulnak a modern környezethez és nemsokára elkezdenek tévét nézni?" Már eddig is nézték a TV-t az állatok, de kevés az állatokat is érdeklő TV műsor elsősorban azért nem nézik, már ha amúgy nézhetnék. Macskán nekitámadt a TV-ben látott mosómedvéknek, a kutyám pedig visszaugat, ha a TV-ben csúnyán, neki nem tetsző módon ugat egy kutya. Volt amelyiket meg is tépte volna, ha nem az nem a TV-ben bújt volna el. Mert a TV mögött nem találta.
Thasaidon
2014. július 09. 15:55
Hű. A beharangozó alapján szimpi gyerek ez a Békés Márton. Úgy érzem, a könyvnek helye van az olvasmánylistámon.
WLaci
2014. július 09. 15:32
Azt hittem, valami jó kis ironizálás lesz azon, hogy van, aki ma is ezzel a totálisan elavult technológiabíráló gépromboló szöveggel jön, mint ez a könyv. De csak baráti kritika. Kár.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!