Otthon bekapcsolom a laptopot, és nekiállok írni valamit vagy megnézek egy sorozatepizódot. Ha a kanapén olvasni kezdek, nagyjából húsz percenként valami eszembe jut az éppen olvasottakról és leülök böngészni a Wikipédiát. Vagy csak egyszerűen őrülten csipog a Facebook. Este elmegyünk mondjuk sörözni, de ha kicsit leül a beszélgetés, rögtön előkerül a romkocsmák félhomályában a derengő kis monitor, ellenőrizzük az emailjeinket, lájkolunk a Facebookon: merengünk.
Az uralkodó világnézet szerint ez jó nekünk. Én egyre kevésbé érzem így.
Pearl Jam - Do The Evolution (1998)
A hatvanas évek sci-fi lázálmait éljük: összezsugorodott a világ, minden információ csak egy kattintásra van, monitorok vesznek körül bennünket. Ha már a természetet nem sikerült megtörni, alkottunk magunknak sajátot, ami viszont egyre inkább eluralkodik rajtunk. Naponta születik több száz, többnyire értelmetlen új okostelefonos alkalmazás. Jönnek a viselhető eszközök, az okosruhák, az önmagukat vezető autók, a drónok, már feszültségeket szül Kaliforniában a Google Glass.
A minap belefutottam ebbe a cikkbe, ahol az értelmetlen okostelefonos alkalmazásokból gyűjtöttek össze párat. Van itt öngyújtó- és borotva-alkalmazás, ostor-szimulátor, vagy az Értelmetlen Játék, ahol minden másodpercért pontot kapsz, ha nem emeled fel az ujjad a képernyőről. Nem került be a cikkbe, de a söröskorsó-alkalmazás is hasonló magasságokat ostromol. Van aztán egy sereg olyan app, amivel a többi alkalmazásunkat tarthatjuk kordában. Vagy éppen a magunkat: a BreakFree alkalmazás figyeli, hányszor nézzük meg naponta a telefont és hogy melyik alkalmazást mennyiszer használjuk.
Eközben a természet pusztul körülöttünk. Fajok halnak ki, jégsapkák olvadnak, ömlik a szenny a folyókba, tűnnek el az esőerdők. Mindez persze a fejlődés, a piacgazdaság és a demokrácia nevében. Akinek ez nem tetszik, az álmodozó. A technika segítségével vírusként szaporodott el az emberiség a Földön, önmagunk fenntartásához egyre több gépre, minél kifinomultabb technológiára van szükségünk. Persze manapság arra is használhatjuk a fejlődés csodáit, hogy csökkentsük a pusztítást vagy éppen hogy jóvá tegyük. Nehéz lesz.