Az alaptörvény 8. cikke szerint valóban nem tartható népszavazás nemzetközi szerződésből eredő kötelezettségről.
„Az alaptörvény 8. cikke szerint valóban nem tartható népszavazás nemzetközi szerződésből eredő kötelezettségről. Tiszta ügy, gondolnánk, csakhogy ez a passzus az előző alkotmányban is szerepelt, azonos tartalommal: ott azt írta elő a jogalkotó, hogy hatályos nemzetközi szerződésből eredő kötelezettségekről, illetve az e kötelezettségeket tartalmazó törvények tartalmáról nem dönthet az állampolgár.
Ennek ellenére az akkori AB több olyan népszavazási kezdeményezést átengedett (a jelenlegi kormánytöbbséget adó pártok hangos ovációja mellett), amelyek szorosan összefüggtek nemzetközi szerződésből adódó magyar kötelezettségekkel. 2004-ben a kettős állampolgárságról, 2008-ban a tandíjról, a vizitdíjról és a kórházi napidíjról szavazhattunk így, alkotmányos fenntartások nélkül. Hogy az első érint nemzetközi egyezményeket, az aligha szorul hosszabb bizonyításra, de az ún. szociális népszavazás is befolyásolta például az akkori konvergenciaprogramunkat meg a maastrichti kritériumok teljesítésére vonatkozó kötelezettségeinket.
Sajnos az a helyzet, hogy mindkettő sokkal erősebb kötöttség, mint az a Putyin–Orbán-szándéknyilatkozat, amely a nukleáris energia békés hasznosításában történő együttműködésről szól, mellékesen megemlítve a paksi atomerőmű kapacitásának fenntartását is.”