Fellélegezhet Magyarország Trump bejelentése után: ez még a NATO-kapcsolatra is hatással lesz
Jó hír érkezett Magyarország számára.
Európai uniós, NATO-, regionális vagy akár nemzeti keretben jogunk és kötelességünk a térség biztonságának növelése, de kalandor akciókra, például ukrajnai „békefenntartásra” nem vállalkozhatunk.
„Amikor megválasztása előtt, majd hatalomra kerülve Európában járt Barack Obama, s mondhatni »hozomra« megkapta a Nobel-békedíjat, a kontinensen a remény követeként fogadta őt a lelkes tömeg. Úgy tekintettek rá, mint aki a Bush-éra közel-keleti háborúi után újrakezdi a párbeszédet úgy szövetségeseivel, mint ellenségeivel, és helyreállítja a világban az Egyesült Államok elherdált morális tekintélyét.
Szinte lehetetlen vállalkozás leírni, hogy milyen éles kontrasztban áll ez a kép azzal, amit ezekben a napokban sugároz az amerikai elnök, amint az ukrajnai válságra hivatkozva vázolja egy új, potenciális hidegháború kezdő manővereit a mi kontinensünkön. A háttérben pedig nem a világban helyzetét normalizáló, valós erőforrásaihoz és partnereihez is igazodni hajlandó nagyhatalmat látunk, amelyet Obama egykor ígérni látszott. Sokkal inkább egy dominanciára törő klasszikus birodalmat, amely a nagykönyvben megírtak szerint gátlástalanul él a divide et impera, az oszd meg és uralkodj eszközével.”