Vannak, akik szerint nem azoknak kell szobrot állítani, akiknek a mindenkori szoborállítók állítanak. Szerintünk éppenséggel azoknak is lehet.
Vannak, akik szerint szobrot csak olyanok kapjanak, akiknek személyében mindenki egyetért. Szerintünk ne csak azok.
Vannak, akik szerint a jelenlegi kormány „szobor-politikája” retrográd, és a Horthy-rendszert idézi. Szerintünk nem ez a lényeg.
S végül vannak, akik szerint a szoborállításban is megnyilvánuló szimbolikus politizálásnak semmi értelme. Szerintünk pedig politika szimbolikus politika nélkül nem létezik.
De ez mind nem számítana, ha a Tisza-szobor avatása kapcsán hallottunk volna érdemi észrevételeket. Nem hallottunk. Mi ugyan nem vagyunk ellenzékiek (igaz, kormánypártiak sem), ám a mostani avatásról azért eszünkbe jut valami.
2010-ben a kormányváltás után, sokak számára talán meglepő módon a győztes jobboldal előhúzott a kalapból egy totálisan elfeledettnek vélt politikust, Széll Kálmánt. Ő aztán két dolognak is névadója lett: a (korábban persze róla elnevezett) néhai Moszkva térnek és a ki tudja mennyire néhai gazdaságpolitikai tervnek (újra csak a szimbolika: a Széll Kálmán terv egyik kidolgozója, Cséfalvay Zoltán éppen a Tisza-szobor avatásával egy időben vette a sátorfáját).
A nagyérdemű persze akkor sem sokat tudhatott meg az egyébként kiváló Széll Kálmánról és gyaníthatóan Tisza István árnyékában most már nem is tud. Segítünk tehát.
Amikor 1899-ben Széll Kálmán miniszterelnök lett (többek között az akkori NER keretében integrálva a kormányba az addigi ellenzék egyik vezető erejét), a kormánypárton belüli ellenlábas, Tisza István visszavonult. Nem lépett ki a pártból, de nyilvánvaló módon nem értett egyet Széllnek az ellenzék egy része irányába mutatkozó puha politikájával. Számos levélben és egyéb megnyilvánulásában fejezte ki egyet nem értését, de azért nem lépett ki a Szabadelvű Pártból.
1903-ban ellenben fordult a kocka, s megbukott Széll. Kis intermezzo után Tisza István lépett a helyére, aki az ellenzékkel szemben kőkeményen lépett fel és a politikai arénát pillanatok alatt átrendezte. Rövid idő alatt kiléptek a kormánypártból azok az erők, amelyek 1899-ben integrálódtak, továbbá – s számunkra most ez a lényeg – kilépett a kormánypártból maga Széll Kálmán is!