Európai béreket?! Igen!

2014. május 07. 12:02

A nettó minimálbér emelése legalább a létminimum szintjére nem csak morális kötelezettségünk, hanem még a termelékenységi és így a bérfelzárkózásunkat is szolgálja.

2014. május 07. 12:02
Pogátsa Zoltán
Pogátsa Zoltán
Világgazdaság

Amennyiben egy országban a termelékenység növekedéséhez képest tartósan és jelentősen elszaladnak a bérek, az az ország veszít versenyképességéből, kiárazódik a piacról és csökkenni fog a munkahelyek száma. Más szempontból megfogalmazva: egy adott gazdaságban csak akkor emelkedhetnek tartósan és fenntarthatóan a munkabérek, ha emelkedik a termelékenység is. Ez az összefüggés szerencsére meglehetősen ismert már, elsősorban hála Oblath Gábor írásainak. Sajnos azonban pontosan ez az összefüggés okozza a széles körben tapasztalt álfelelősségteljesség jelenségét. Amikor a téma előkerül, a dolgot őszintén és komolyan gondoló politikusok és rajongóik sora azonnal figyelmeztet minket: ennyire »bénák« vagyunk, ennyit érdemlünk, előbb a teljesítmény, aztán a pénz! Követelőzni mindenki tud! 

Ez a látszólag felelősségteljes hozzáállás azonban valójában végiggondolatlan. Kulcsfontosságú valóban a termelékenység alakulása, de azonnal felmerül a kérdés, hogy mi határozza azt meg. Mitől tudna az nőni, hiszen az uniós csatlakozás óta inkább távolodás figyelhető meg, mint közeledés? (...)

A nyugat- és észak-európai országokban a 10-15 euró körüli óránkénti  minimálbér/bérpadló miatt semmilyen termelési fázis nem éri meg, melynek az óránkénti termelékenysége nem haladja meg ezeket a szinteket. Kelet-Európában viszont ezek a termelési fázisok jövedelmezően telepíthetők, hiszen a minimálbérek csak 2 euró környékén jelentenek alsó korlátot.

Mindebből szinte automatikusan következik, hogy a tőke szabad áramlása miatt az alacsony hozzáadott értékű termelés Kelet-Európába áramlik, míg Nyugat- és Észak-Európában csak a magas hozzáadott értékű termelés marad. Mindez azt is okozza, hogy a keletiek egy órára jutó termelékenysége, és emiatt relatív bérei tartósan alacsonyak maradnak, miközben a nyugatiak termelékenysége és ebből következően a bérei is nőnek. A passzívan a transznacionális cégekre építő gazdasági modell tehát divergenciához és nem konvergenciához vezet. Mindezt az is bizonyítja, hogy ha csupán a nyugat- és észak-európai országokat nézzük, sokkal gyengébb összefüggést találunk a termelékenység és a bérek között!

 
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 14 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
puszika
2014. május 07. 20:23
És most jelentkezzenek azok a balszolga kögazdászok akik fennhangon hírdetik: MAGYARORSZÁG A KÖZÉP-EURÓPAI BÉRVERSENYBEN NAGY LEMARADÁSBAN VAN. Nagyon magasak a bérek, mondják! Uraim!Ne tülekedjenek ennyire!!!!
Tündér_Lala
2014. május 07. 15:06
Igen, így van. Csakhogy a munkanélküliség és a létező állás között válszthatunk. Amikor a gyárainkat (fejlesztőrészlegestől) odaadtuk felszámolásra, akkor már kódolva volt a beállt helyzet. Ugye akkor kitűnő szakemberek kerültek tömegesen utcára és vállaltak tömegesen tudásukon és tapasztalatukon messze gyengébb képességeket igénylő munkákat. Ez az ipari kultura, az embereket kinevelő szakmai műhelyrendszer egy emberöltő alatt elveszett, előről kell tehát kezdenünk. Az újraépítkezés lépcsőfokokból áll, amit sajnos nem lehet átlépni (legalábbis tömegesen biztosan nem).
Akitlosz
2014. május 07. 15:00
Ez így igaz. A termelékenységre azért kár hivatkozni az alacsony magyarországi bérek indokolásaképpen, mert a multik magyarországi cégeinél ugyanakkora a termelékenység, mint nyugat-Európában. Csak a magyar állampolgárságú dolgozóiknak csupán töredék akkora bért fizetnek ugyanazért a munkáért ugyanannál a cégnél, mint a nyugat-Európai állampolgár dolgozóiknak. A termelékenységükből természetesen futná nyugat-Európai bérekre, csak annyiért drágán, otthon is kapnak munkaerőt, akkor nem itt építenének gyárat.
freehckr
2014. május 07. 13:13
„nettó minimálbér emelése legalább a létminimum szintjére nem csak morális kötelezettségünk” Mondjuk a minimálbér további emelése további vállalkozások megszűnését fogja eredményezni, mert a jelenlegi világrekord adóterhelést már kigazdálkodni sem tudják a mikro-kisebb vállalkozások. Tehát az adórendszerünket ideje lett volna már kifejezetten versenyképességi szempontok alapján fenekestül felforgatni, átalakítani, a jóval alacsonyabb elvonásokhoz pedig nincs mit szépíteni, radikálisan le kell építeni ezt a szocialista államot... A létminimum kiszámítása pedig lassan a vicc kategória, 2013-ban ha jól emlékszem ez havi 80 ezer forint körül volt. Nagyon szeretném, ha a posztkommunista kormányaink és a kormánypárti frakciók tagjainak mindig a létminimum alapján állapítanák meg a havi fizetését... kíváncsi lennék, hogyan szavaznák meg elmebeteg elvtársaik javaslatait. :)
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!