– Nem elég – morogta magában Képíró.
– Erről bezzeg senki nem beszél. Az utcai lincselésekről. Hogy a rendőreink inkább földbe vájt bunkerekben várták, hogy véget érjen az ellenforradalom, úgy féltek tőletek!
Ahogy ezt mondta, előredőlt a székében és erősen szorította a karfát. Vörösödött a feje, ahogy belelendült:
– Nagy Imre bűnös volt a Magyar Népköztársaság törvényes rendjének megdöntésében! – hangja egyre hangosabban, egyre zaklatottabban szólt. Hirtelen köhögni kezdett, aztán a szívéhez kapott. Ettől lehiggadt egy kicsit, hátradőlt és megadóan lihegett. Fuldokolva magyarázta tovább:
– Mint akkori belügyminiszternek a feladatom volt a rend fenntartása. Káosz volt az országban… Aki bűncselekményt követett el, azt meg kellett büntetni. Aki ölt, aki rabolt, mindenkit!
Biszku fuldoklása csak nem maradt abba. Újra meg újra a szívéhez kapott, de folytatta:
– Aki áruló volt, és a rendszert meg akarta dönteni, azt is. Mi közöm lett volna a bíróságok ítéletéhez? Én csak a belügyminiszter voltam. A bíróságok… – köhögött - Kádár és a szovjetek döntöttek mindenben.
Képíró aggódott. Minden erejét összeszedte és felkiáltott:
– Nővér!
Abban a pillanatban kinyílt az ajtó. Biszku hirtelen abbahagyta mondandóját, meglepődött, hogy a halálra vált arcú, kilencven akárhány éves ember hangerején. A szobába belépő nővér kérdően nézett rájuk. Nem értette, mire föl ekkora ribillió.
– Kössön be nekem is egy ilyet – mondta Biszku, és Képíró infúziójára bökött.
Megvárta, hogy a nővér távozzon, aztán folytatta.
– Ha nem úgy teszek, akkor cselekszem törvényellenesen.
Ennyit tett még hozzá, aztán hátradőlt. Behunyta a szemét és hagyta, hogy a nyugtató csendben áramoljon az ereiben. Képíró törte meg a csendet:
– Csakúgy, mint én. A tetejébe' én csendőr százados voltam. – itt feltartotta mutatóujját, Biszkura nézett. Azonban Biszku még mindig lehunyva tartotta szemeit. Képíró úgy döntött, nem érdekli, figyel-e rá vagy sem, folytatta:
– Ki hallott már olyat, hogy a magyar királyi csendőrség főhadnagya megtagadja a parancsot! A parancs pedig úgy szólt, hogy mindenkit, aki igazolni nem tudja magát, össze kell gyűjteni és hadbíróság elé kell állítani. Min-den-kit. Szerbet, magyart, zsidót. Mindenkit. Ki kellett szűrnünk a partizánokat. Háború volt. A háború az más. Már majd’ háromnegyed éve a szerb partizánok orvtámadásainak voltunk kitéve. A csendőrök különösen. Mi kis létszámmal, könnyű fegyverzetben járőröztünk. A szerbeknek sorozatlövőik voltak, ellentétben a mi ötlövetű karabélyainkkal. Aztán, a Három Királyok napján Zsablyán…