A Nyugat vs Oroszország: ki a király?

2014. március 06. 07:26

Torkig vagyok azzal az egyre terjedő itthoni közvélekedéssel, mely szerint a hanyatló Nyugatot, amerikástul és európai unióstól lassan megelőzi, kiüti, lenyeli, legyőzi, lehagyja a putyini Oroszország.

2014. március 06. 07:26
Rajcsányi Gellért
Mandiner

Torkig vagyok azzal az egyre terjedő itthoni közvélekedéssel, mely szerint a hanyatló Nyugatot, amerikástul és európai unióstól lassan megelőzi, kiüti, lenyeli, legyőzi, lehagyja a putyini Oroszország. Mely szerint nekünk lihegve ki kéne szolgálni Vlagyimir nagyurat, mert a jövő Oroszországé, a Nyugat meg megy a levesbe. Mely szerint jobb, ha a Nyugat reszketni méltóztatik, ha az orosz hadsereg fel-alá vonulgat az ukrán határon. Komolyan, még a Szovjetunió legdicsőbb idejében sem voltak annyira elbizakodottak Moszkva urai, mint amilyen módon manapság a magyar közbeszélők és kommentelők egy jelentős része vizionálja az ébredő Oroszországot.

Mintha mi, magyarok a forradalmak leverésén és a kommunizmus háromszori (1919, 1945-1949, 1956) ránk kényszerítésén túl kaptunk volna valamit a mindenkori orosz hatalomtól és hazai kiszolgálóitól. Mintha már nem is csak egy Kádár János, hanem komplett tömegek akarnák áttolni az egész országot Ázsiába. Még keservesebb azt látni, hogy ezekben a hetekben a magyar jobboldali közbeszédben nyomulnak a wannabe muszkavezetők. A Sándoroknak – na nem a cároknak, hanem a Petőfinek meg a Márainak – lenne egy pár keresetlen szava hozzájuk a véleményeik hallatán, azt hiszem.

Persze, nem érdemes atavisztikus félelmeket táplálni Oroszországgal szemben. Tisztelni és élvezni kell az orosz kultúra teljesítményeit; kereskedni kell Oroszországgal, ahogy a csövön kifér; realistán számba kell venni a magyar-orosz politikai és gazdasági kapcsolatok állását; valamint nem szabad elfelednünk a jelenlegi függőségünk tényét és mértékét. Majd a lehetőségeinkhez képest tenni kell a további függőség csökkentéséért.

Csak van oka annak, hogy ha valaki itthonról egy jobb élet, több perspektíva reményében külföldre indul, akkor Bécs, és nem Kurszk felé veszi az irányt.

Jobb, ha mindenki tisztában van azzal, hogy a Nyugat (az EU és az USA) és Oroszország viszonya nem hogy Oroszország fölényét, de még csak nem is egyenlő súlyú „birodalmak” vetélkedését mutatja. Igen, a hidegháborús időszakból itt maradt egy nagy adag atombombájuk; igen, van sok old school tankjuk és katonájuk; no meg van pár kikerülhetetlen gázvezetékük Nyugat felé. Ugyanakkor számos mérhető gazdasági és hadászati, és nehezebben mérhető társadalmi (életminőségi, közegészségügyi, demográfiai) mutató terén Oroszország lemaradt és eltörpül a Nyugat óriási és zavartalanul tovább fejlődő tömbje mellett. Hagyjuk a belátó realizmuson túli ködevő, Kelet térnyeréséért szurkoló szólamokat. Magyarország helye itt, az EU és a NATO tömbjében van, és itt lesz a jövőben is.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 228 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
ottapont
2014. március 06. 22:04
Szerző annyira naivan és egysíkúan áll a kérdéshez.
ottapont
2014. március 06. 22:02
A Nyugat nem Oroszországhoz képest hanyatlik, hanem önmagához képest. Ha mondjuk a régi római birodalomban készültek volna anno ilyen statisztikák, főleg az egyetemeikről, összevetve az akkori barbárnak nevezett világgal, tutira Róma jött volna ki győztesnek. Ettől függetlenül megbukott. Az unió is meg fog bukni előbb utóbb.
mustarharmas
2014. március 06. 21:24
Gellért, Szerintem félreértettél valamit...
cato
2014. március 06. 18:30
Ez a cikk egy jókora öngól. Ugyanis azt bizonyítja, hogy a Nyugat egy agresszív, terjeszkedő birodalom, és Oroszország az, amelyik védekezik ezzel a szörnyeteggel szemben. Amely nemcsak brutális, de rettenetesen képmutató és hazug is. De attól még, hogy egy birodalom agresszíven terjeszkedik és háborúzik, belülről még rohadhat. Ezt persze a Nyugatra értem. Sőt, jól ismert a történelemből, hogy éppen azért terjeszkednek kívül, mert rohadnak belül. Az, hogy oroszország nem akarja, hogy a határai mentén NATO rakéták legyenek, vagy hogy meg akarja őrizni a támaszpontját a Krím félszigeten, vagy hogy védi az orosz ajkú lakosságot Ukrajnában, nem terjeszkedés. Mindez elengedhetetlen ahhoz, hogy Oroszo. jelentős - a globális cionbirodalomhoz képest persze gyengébb - hatalom maradhasson. De ha Oroszország most enged, akkor a Nyugat teljesen függővé teszi, maga alá gyűri. Ennek állnak ellent, és a cikk ábrái és gondolatmemenete mindezt alátámasztja.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!