„Szia, figyu, te ilyen újságíró vagy, kire szavazzak szerinted?” - szegeződik nekem mostanában napi szinten a kérdés. Nyilván nem én fogom megmondani senkinek, hogy kire szavazzon, azonban néhány szempontot ajánlhatok, ami alapján lehet dönteni.
Nyitásként egyből el kell mondanom, hogy az egyéni jelölteknek tényleg érdemes utánanézni a körzetedben. Ki ő, mit csinál, mit nyilatkozott a helyi lapnak. Aki szimpatikus, azt még akár érdemes felkeresni is, ha nagyon buzgó vagy.
Az országos listán pedig nyilván választani kell egy pártszimpátiát elvek, programok, stb. alapján. Erről mindjárt. Előtte azonban még azt is le kell tisztázni, hogy szavazatot megosztani nem ördögtől való, bármit is mondjon Orbán Viktor vagy az összefogottak. Ha nagyon akarod, hogy Orbánt leváltsák, de szimpi az LMP vagy a Jobbik, vagy akárki, akkor országos listán leszavazol a kedvenc formációdra, egyéniben meg - ha esélyes a baloldali jelölt - a baloldalra. Ugyanitt, ha a fideszes jelölt szimpatikus, meg elégedett is voltál az elmúlt négy évvel, de azért mondjuk valami más is tetszik, meg lehet osztani az ikszet. Ha egyéni jelölted nem nyer végül, szavazatod akkor sem veszik el, töredékszavazatként hasznosul a párt országos listáján.
És még egy dolog: ne üljünk fel gondolkodás nélkül a propagandaszövegeknek meg az ígérgetésnek.
1. Az „egy a tábor”-logika hamisságáról
„Ha nem ránk szavazol/nem mész el, akkor az Orbánra szavazol” vs. „Ha megosztod a szavazatod, gyenge lesz a kormány”. Bármilyen meglepő, nem csak két párt verseng a 2014-es választásokon. A Fidesz és a baloldali ellenzék koalíciója mellett egy rakat kispárt (JESZ, Szocdemek, Seres Mária, KTI, SEM, stb.) kamupárt (Új Dimenzió párt, Új Magyarország Párt, stb.) és két nagyobb rendszerkritikus párt, az LMP és a Jobbik is ott van a szavazólapon. Ne üljünk fel az ilyen „a haza nem lehet ellenzékben" meg „aki demokrata, velünk van” mondatoknak. Nem muszáj a két nagy közül választani, sőt - ha engem kérdeztek - nem is igazán ajánlott.
2. A Fideszről - röviden