Elemző: Világszinten is odafigyelnek Orbán Viktorra (VIDEÓ)
Fricz Tamás szerint „az amerikai befolyás az Unióra nézve egy régi dolog. Így Donald Trumpot figyelembe kell vennie a brüsszeli elit tagjainak.”
Áder nemhogy az alapvető közjogi ismeretekkel nem rendelkezik, még az állampolgári fellépések között sem tud különbséget tenni.
„Érv 1: »Megállapítottam, hogy a törvény alkotmányos szempontból nem kifogásolható, visszaküldésének egyetlen feltétele sem adott. Ezért a törvényt a mai napon aláírtam és kihirdetését elrendeltem.«
Összekeveri a szezont a fazonnal: ugyanis ha nincs alkotmányos aggálya, akkor nem visszaküld (értsd: politikai vétó), hanem nem küldi meg az Alkotmánybíróságnak. Vagyis a »visszaküldéshez« nem kell alkotmányos aggály. Az csak hab a tortán, hogy nem elrendeli a kihirdetést, hanem gondoskodik arról.
Érv 2: »Megállapítottam, hogy az alaptörvény 8. cikk (3) bekezdés d) pontja alapján nem lehet népszavazást tartani nemzetközi szerződésből eredő kötelezettségről. Ilyen kezdeményezést Magyarország egyetlen polgára, így maga az államfő sem tehet.«
Mivel még nem hatályos a szerződés egésze, ezért kérdéses, hogy miről is beszél itt a köztársasági elnök! Ugyanis a Szerződés szerint: 4. § (3) »Az Egyezmény... hatálybalépésének naptári napját a külpolitikáért felelős miniszter – annak ismertté válását követően – a Magyar Közlönyben haladéktalanul közzétett közleményével állapítja meg.« Abból pedig, hogy a kormány üzletéről nem lehet népszavazni egyáltalán nem következik az, hogy a nukleáris energia magyarországi felhasználásáról ne dönthessen a nép!”