Az árak kialakításába a piaci verseny szabadsága miatt a Kormány nem avatkozik be, a kedvezmények nyújtásáról a piacon tevékenykedő vállalkozások döntenek.
„dr. Oláh Lajos úr részére
országgyűlési képviselő
Tisztelt Képviselő Úr!
Az árak legfőbb szabályozója a piac és a gazdasági verseny. Az árakra vonatkozó közvetlen kormányzati beavatkozás csak ott indokolt, ahol a tisztességtelen piaci magatartás tilalmáról szóló törvényben foglaltak nem elégségesek a káros versenykorlátozás és a gazdasági erőfölénnyel való visszaélés megakadályozására.
A mobiltelefon típusok hatóságok előtt ismert árazása nem tartozik a tisztességtelen piaci magatartás és a versenykorlátozás tilalmáról szóló 1996. évi LVII. törvényben meghatározott tilalmak körébe.
Az iPhone árak nemzetközi eltérését befolyásolhatják ugyan az adók, azonban ez nem indokolhatja az árak nagyarányú eltérését. Magyarországon ugyanis a GDP–arányos adóterhelés átlagosan 5–7% százalékponttal marad el a nyugat–európai EU tagállamokétól. Ha önmagában az általános forgalmi adót tekintjük, az sem magyarázza az eltéréseket, de az árakra még sok egyéb adó és költségelem hat, valamint nem hagyhatjuk figyelmen kívül az árfolyam–különbözetet, vagy a kereskedelem hasznát sem, amely több fázison keresztül halmozódhat is, illetve amelyről nem állnak rendelkezésre megbízható adatok.
A szolgáltatók által feltüntetett árak a valóságban nagyon nehezen hasonlíthatók össze, tekintettel arra, hogy azokhoz sok esetben más tényez ők is kapcsolódnak: a különböző díjcsomagok, előfizetési akciók nagymértékben befolyásolják a termékek és szolgáltatások együttesének árát. Az árak kialakításába a piaci verseny szabadsága miatt a Kormány nem avatkozik be, a kedvezmények nyújtásáról a piacon tevékenykedő vállalkozások döntenek.”